AB üyelerinin ekonomik uyum sorunu

Euro kulübüne girmek için uygun ekonomi politikaları tek başına yeterli değildir. Zengin ve fakir ülkeler arasında gerçek uyum ve istikrar için bu politikaların disiplinli bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Reel Ekonomi'de reel ekonomik uyum ve gelir eşitsizliği kavramlarını inceliyoruz.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin tek para birimi Euro'ya girebilmeleri için 4 kriteri karşılamaları gerektiğini biliyor muydunuz?

Ancak mali krizden çıkarılabilecek en önemli ders, euro kulübüne katılanların istikrarlı bir şekilde güçlü ekonomi politikaları uyguladıklarıdır. Üye Devletler sürdürülebilir koordinasyon politikaları izlemelidir. Burada kastedilen, düşük gelirli ülkelerin zengin ülkelere yetiştiğidir.

Araba kulübündeki yarışçılar gibi, Euro'ya katılmak isteyen ülkeler Maastricht uyumlaştırma kriterleri Buluşmam lazım.

Ancak bu kulübe girdiklerinde güçlü koşuculara ayak uydurabilmek için gelişmeye devam etmeleri gerekiyor.

Düşük gelirli ülkenin, daha zengin ülkelerle yarışta güçlü bir konuma sahip olabilmesi için kendisini yeniden şekillendirmesi ve ülkenin reel gelirini artırması gerekecek.

Bu, daha zengin ülkelerdeki zayıf kurumlara ve yönetişime, kurumların gücünün eşlik ettiği anlamına gelir.

Bu aynı zamanda vatandaşların yaşam standartlarını kulübün diğer üyelerine yakın seviyelere yükseltmek anlamına da geliyor.

Ülke ekonomisinin rekabetçi hale gelebilmesi için ülkedeki işçi verimliliğinin ve işgücünün artması gerekmektedir.

Bu önlemler enflasyonu kontrol altında tutuyor ve şok emici görevi görerek ülkeyi ve kulübü büyük şoklara karşı dayanıklı kılıyor.

“Portekiz gerçek uyumun mükemmel bir örneği. Mali kriz sırasında neredeyse iflasın eşiğinde olan Portekiz ekonomisi, AB ortalamasından daha hızlı büyümeye başladı. Ülkenin kişi başına düşen gelirine baktığınızda hâlâ önceki dönemin altında. -kriz seviyeleri.”

“Muhabirimiz Charlotte Kan'ın haberine göre Portekiz, üretkenliğe dayalı reformlar uygulayarak Avro Bölgesi'ndeki en zengin ülkeleri yakalamayı hedefliyor.”

Portekizliler, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en uzun çalışma saatine sahip ülkeler arasında yer alıyor. Ancak işçi verimliliği 28 Üye Devlettekinden daha düşük kalıyor. Bu paradoks, 1950'lerde başlayan ve 1990'ların ortalarına kadar süren uyum sürecini buharlaştırdı.

Portekiz Ekonomi Bakanlığı Strateji ve Araştırma Dairesi Başkanı Prof. Ricardo Pinheiro Alves konuya açıklık getiriyor:

“Önceden şirketlerin ticarete konu olmayan sektörlerde yatırım yapması ve işçilerin bu sektörlerde çalışması daha kârlıydı. Eğitim alanında da yapısal açıklamalar var elbette. Ortalama olarak Portekiz nüfusu diğer Avrupa ülkelerine göre daha az eğitimli. ülkeler Daha verimli çalışmalıyız, daha iyi organize olmalı ve daha büyük şirketlere sahip olmalıyız, “Böylece teknoloji ve bilgi ekonominin geri kalanına yayılabilir.”

Portekiz'deki yetişkinlerin neredeyse dörtte birinin ortaokul diploması yok. Özellikle dijital dünyadaki beceri eksikliği, ülkenin yeni ekonominin fırsatlarından tam anlamıyla yararlanmasını engelliyor. Bu da krizin daha da kötüleştiği bir durum yaratıyor.

Teknoloji alanında eğitim veren Cinel okulunun müdürlerinden Raul Cordeiro'ya mikrofonu verdik:

“2008-2009 öncesinde öğrencilerimizin çoğu, yani yaklaşık yüzde 80'i gençti. Ancak krizden sonra durum tamamen değişti. Kursiyerlerin çoğu orta yaşını geçmiş durumda. Yeni bir iş bulmak için yeni beceriler kazanmaları gerekiyor. ”

Kriz sırasında yaklaşık 5 Portekizliden 1'i ülkelerini terk etti. Bu nedenle işgücünün kalitesinin artırılması stratejik bir öncelik haline gelmiştir.

Porto'da bilgi merkezi açan Fransız teknoloji şirketi Altran'ın teknoloji direktörü Rodrigo Maia'nın da altını çizdiği gibi beyin göçüne karşı etkili çözümler bulmak gerekiyor.

“Portekiz'den insanları başka ülkelere getirerek uluslararası faaliyetlerimize devam etmeliyiz. Projeleri buraya getirip, ülkenin yetenekleriyle burada üretmeliyiz. Bu yüzden Portekiz'e yatırım yapmaya karar verdik.”

Geçen yıl Portekiz hükümeti, tüm nüfusun dijital becerilerini geliştirmeye yönelik büyük bir ulusal girişim olan InCode2030'u başlattı. Gezgin bir ulus olan Portekizliler, Avrupalı ​​komşularına yetişmek için yenilikçi bir ulus, gerçek anlamda dijital bir toplum ve ekonomi haline gelmenin yollarını arıyor.

Portekiz gibi ülkelerin vatandaşları gerçekten zengin komşularına yetişebilecek mi? Uluslararası Para Fonu'nun Avrupa ofisi direktörü Jeffery Franks'a bunun nasıl olabileceğini sorduk.

Maithreyi Seetharaman, euronews:

“Jeffery, 'fit'in senin için ne anlama geldiğini bana göstermek için çantana ne getirdin?”

Jeffrey Franks:

“Bunun üzerinde çok düşündüm ve sanatla ilgili bir kitap getirmeye karar verdim. 1400'lü yıllarda yaşamış bir sanatçı olan Brunelleschi, iki boyutlu görüntülere üç boyutlu perspektiften baktı ve resimdeki tüm nesnelerin bir noktada birleştiğini keşfetti. Uyum kavramıyla aklıma bu geldi. Bu yüzden Raphael'in ünlü bir tablosunu yanımda getirdim. Atina Okulu adlı bu eserde gördüğünüz tüm noktalar Platon ve Aristoteles'in olduğu yere sığıyor. Aynı anlamda, ekonomik açıdan bakıldığında, euronun ortak para birimi olarak yaratıldığını hayal edenler, geleceğe bakıp farklı perspektiflerden bakıyorlar: “Uzak ekonomileri birbirine yakınlaştırıyorlar”.

euronews:

“Aslında son yıllarda yakınlaşmadan daha fazla uzaklaşma gördük. Son on yılda ne oldu?”

Jeffrey Franks:

“1960'lı yıllarda bir yakınlaşma evresi vardı. 1990'lı yıllarda euro oluşuncaya kadar bir yakınlaşma evresi daha vardı. Son krizde net bir ayrışma ortaya çıktı. Yani kriz bazı ülkeleri çok sert vurdu ve diğerleri yavaş yavaş toparlanırken diğerleri güvenli bir şekilde yollarına devam ettiler.

İktisatçılar büyümenin üç ana kaynağından bahsetmeyi severler. Çalışmak daha fazla işçiye sahip olmak demektir. Avrupa'da nüfus azalmaya başlıyor, dolayısıyla işçi sayısı da azalıyor. İkincisi yatırımlardır. Avrupa'da yatırımlar toparlanıyor ancak veriler hâlâ kriz öncesi seviyelerin altında.

Üçüncüsü verimliliktir. Makinelerin ve çalışanların daha verimli üretim yapmasını sağlamak çözümün anahtarı olacak.”

euronews:

“Avrupa vatandaşıysanız ve son 10 yıldır ülkenizin ekonomisini takip ediyorsanız, ortak para birimi euro'da yakınsama yerine ayrışmaya neden olan kusurların olup olmadığını da merak ediyorsunuzdur.”

Jeffrey Franks:

Tabii krizden sonra para birliğinin bazı alanlarının eksik olduğunu fark ettik. Yani ortak para ve para politikamız vardı ama bankacılık birliğimiz yoktu. Artık bir bankacılık birliğimiz var. Önemli fakat tam olmayan bir ilerleme kaydettik. Sermaye piyasaları birliği ile ilgili bir çalışma var. “Geleceğe yönelik potansiyel ortak mali kapasiteye ilişkin tartışmalar başladı.”

euronews:

“Gelirin azaldığını söylediniz…”

Jeffrey Franks:

EVET…

euronews:

“Bunu nasıl eşit oranda artırabiliriz?”

Jeffrey Franks:

Daha fazla üretkenlik artışı sağlayan ekonomik reformlar birinci öncelik olmalıdır. Üyeler arasında gelirlerin daha fazla yakınsamasını istiyorsanız. Bu reformlar her ülkede aynı olmayacak, belki bazı ülkelerde ürün pazarları çok katı. Başka alanlarda da iş piyasasında ele alınması gereken sorunlar olabilir… Ülkelerde araştırma ve geliştirme harcamalarına ihtiyaç var. Bu nedenle her ülkenin kendi gerçekliğine uygun bir çözüme odaklanması gerekiyor. Sorumlu liderlerin son on yıla bakıp, çıkarılması gereken dersler üzerinde çalışması gerektiğini düşünüyorum. Sadece Avrupa Birliği için değil. Aynı zamanda ülkelerin bir sonraki krizden kaçınmak için nasıl daha iyi şeyler yapabilecekleri konusunda dersler çıkarması gerekiyor. “Zamanla gelişecek ve gelecekteki krizlerin derinliğini azaltacak trendler yakalanmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir