Almanya'da hayvan hakları savunucularını kızdıran oylama: Güvercinler öldürülmeli mi?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Tartışmalı referandumda Almanya'nın bir şehrinde güvercinlerin öldürülmesine karar verildi. Oylama tedbiri ilk kez uygulamaya konulduğunda hayvan hakları savunucularından sert tepkilere yol açtı.

REKLAM

Almanya'nın batısındaki Hessen eyaletinde yer alan Limburg şehrinde güvercin popülasyonunun yok edilmesi için oylama yapıldı.

Belediye meclisinin Kasım 2023'te kuşları öldürme kararının tartışmalı hale gelmesinin ardından, Avrupa Birliği (AB) seçimleriyle aynı gün olan 9 Haziran'da referandum yapıldı.

Der Spiegel'e göre kentteki 700 güvercinin kaderini belirleyen oylamada yüzde 53'ü “evet” oyu verdi. Güvercinlerin öldürülmesini toplam 7.530 kişi onayladı.

Avrupa meydanlarında yaşayan güvercinler, yaklaşık 10.000 yıl önce evcilleştirilmiş kaya güvercinlerinden evrimleşti ve bu nedenle insanlarla alışılmadık derecede rahatlar. Ancak Avrupalıların çoğu onlara karşı aynı sempatiyi taşımıyor. Bazı bölgelerde güvercin beslemek yasak olup, bu yasağı ihlal edenler hukuki sonuçlarla karşılaşabiliyor.

Limburg güvercinleri nasıl öldürecek?

Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nden (SPD) Belediye Başkanı Marius Hahn, haber sitesine yaptığı açıklamada vatandaşların oy haklarını kullandıklarını ve hayvanların boyunları kırılarak öldürülmesine karar verildiğini söyledi.

Bu yöntem geçen yıl Konsey tarafından önerildi. Pazar günkü oylamada seçmenlere yalnızca söz konusu kararın geçerli olup olmayacağı soruldu.

Hayvan hakları aktivistleri bu karara başından beri karşı çıktı.

Limburg güvercin projesinin başkanı Tanya Müller, geçen yıl İngiliz medyasına verdiği röportajda şöyle demişti: “2023'te yaşıyoruz, hayvanları sırf bizi rahatsız ediyorlar veya sorun çıkarıyorlar diye öldürmemiz kabul edilemez.”

Yıkımın önümüzdeki iki yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Güvercinleri öldürmek popülasyonu azaltmanın etkili bir yolu mu?

Hayvan hakları savunucuları, güvercin itlafının zalimce olmasının yanı sıra, geri kalan kuşların üreyip popülasyonu yenileyeceği için gerçekten etkili olmayacağını söylüyor.

Şaşırtıcı bir şekilde, bazı araştırmalar itlaf sonrasında güvercin sayısının artabileceğini bile gösteriyor.

Benzer bir durum 20.000 civarında güvercin nüfusu bulunan İsviçre'nin Basel kentinde de mevcut. Yerel bir haber sitesine göre, 1961'den 1985'e kadar şehirde her yıl yaklaşık 100.000 güvercin öldürüldü, ancak nüfus sabit kaldı.

Güvercin Hareketi adlı bir grup, vatandaşların hayvanları beslememeleri konusunda uyarıldığı ve artık “Basel modeli” olarak bilinen alternatif bir çözüm önerdi. Ayrıca yumurtaların kolaylıkla alınabilmesi için güvercin yuvaları da kuruldu.

Sonuç olarak Basel'in güvercin popülasyonu dört yılda yüzde 50 azaldı.

Avrupa güvercin sorununu nasıl çözüyor?

Almanya'nın Bavyera kentinde bulunan Augsburg şehri de Basel'dekine benzer bir çözüm buldu. Yerel bir hayvan refahı kuruluşu güvercin kümeslerini denetleyerek sayılarını kontrol altında tutmak için yeni yumurtaları yapay yumurtalarla değiştiriyor.

Güvercinler Almanya'nın diğer şehirlerinde de tartışma konusu.

“Augusta modeli” Kaiserslautern'de kuşların yerleştirildiği yeni güvercin kuleleriyle test edilirken Ludwigshafen, Mainz, Pirmasens ve Zweibrücken'de de güvercin kuleleri veya kontrollü yuvalama alanları kuruldu.

İngiltere'de güvercin avlamak için yırtıcı kuşlara güveniliyor.

REKLAM

Güvercin besleme yasağı yasal mı?

Güvercin besleme yasakları da tartışmalı bir konudur.

2021 yılında Berlin'deki eyalet hayvan refahı yetkilisi, güvercin yetiştiriciliği konusunda bir avukat ve bir veterinerden hukuki tavsiye istedi.

Avukat ve veteriner, şehirlerin güvercin yetiştiriciliğini yasaklayamayacağı ve hatta güvercinlerin yabani değil, ihmal edilmiş evcil bir türün yavruları olması nedeniyle hayvanlara bakma görevinin olduğu sonucuna vardı.

Hukuki görüşte, “Şehir güvercinleri yiyecek kıtlığı durumunda bile çok sayıda yumurta bırakıyor. Bu nedenle beslenme yasakları nüfusun azalmasına değil, yalnızca yoksullaşmaya yol açıyor.”

Aşağı Saksonya Hayvanları Koruma Danışma Komitesi'ne göre şehirdeki yetersiz beslenen güvercinlerin ortalama yaşam süresi iki ila üç yıl; Sağlıklı şartlarda bu süre on iki ila on beş yıla kadar uzayabilmektedir.

REKLAM

Komite ayrıca cips ve ekmek kırıntılarının, açlıktan yavaş yavaş ölmeye başlayan güvercinlerin gıda ihtiyacını karşılamadığını da belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir