Aşırı sağcı Meloni'nin kürtaj karşıtı açıklaması G7 liderlerini kızdırdı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

G7 başkanlığını yürüten aşırı sağcı İtalyan hükümeti, henüz müzakere aşamasında olan bildirgenin metninde kürtaja güvenli erişim hakkına ilişkin atıfları kaldırmaya çalışması anlaşmazlığa neden oldu.

REKLAM

İtalya'nın aşırı sağ hükümetinin ev sahipliği yaptığı G7 liderleri zirvesinde kürtaja güvenli erişim hakları konusunda anlaşmazlıklar var. Dünyanın en gelişmiş yedi ekonomisinin bir araya geldiği zirvenin sonuç bildirgesi üzerinde devam eden görüşmelerde kürtaj hakkıyla ilgili madde liderler arasında fikir ayrılığına neden oldu.

Euronews tarafından görülen taslak metne göre, Fransız ve Kanadalı delegasyonlar, liderlerin “kürtaj sonrası bakıma güvenli, yasal ve etkili erişimi korumanın ve sağlamanın önemini teyit edecekleri” bir ekleme yapılması için baskı yapıyor.

Amaç, geçen yılki zirvede “güvenli, yasal ve kürtaj sonrası bakıma erişim de dahil olmak üzere herkes için kapsamlı bakım” sağlanması konusunda anlaşmaya varılan liderleri desteklemek. [cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarına] “Başarmak için tam kararlılığı” garanti eden sonuçları birleştirin.

Ancak Fransa ve Kanada'nın önerdiği güçlü deklarasyonlar yerine Almanya ve ABD gibi bazı G7 ülkeleri, 2023'te Hiroşima'da buluştuklarında imzaladıkları deklarasyonun korunmasını tercih ediyor.

Zirveye ev sahipliği yapan aşırı sağcı İtalyan hükümetinin önerdiği taslak metinde kürtaj hakkına ilişkin her türlü ifadenin kaldırıldığı ve yerine yaşam yanlısı bir madde konduğu görülüyor.

Taslak metinde “herkes için kapsamlı cinsel sağlık ve üreme sağlığı ve haklarının daha da geliştirilmesi ve özellikle savunmasız durumda olanlar için anne, yenidoğan, çocuk ve ergen sağlığının geliştirilmesi” taahhüdü yer alıyor.

Metin üzerinde çalışan bir kaynak Euronews'e “Kürtajla ilgili dilin sulandırılması çok üzücü” dedi.

“Kürtaj hakkı tartışılamaz. G7'nin görevi bu değerlerin desteklenmesine öncülük etmektir, geri adım atmak değil.” dedi.

Kaynaklar, Giorgia Meloni hükümetinin önerilen maddeyi sürdürdüğünü ve üye ülkeler arasındaki tartışmaların devam ettiğini söylüyor.

İtalyan hükümeti kısa bir süre önce, kadınları hamileliklerine son vermemeye ikna etmek amacıyla kürtaj karşıtı grupların kürtaj alanlarına erişmesine izin veren bir yasayı kabul etti.

Buna cevaben, Fransız milletvekilleri geçtiğimiz Mart ayında ülkenin anayasasına kürtaj yapma “özgürlüğünü” garanti eden bir satır eklenmesi yönünde oy kullandı.

G7 ülkeleri Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya ve Birleşik Krallık'tan oluşmaktadır. Rusya, 2014 yılında Kırım'ı ilhak ettikten sonra eski adı G8 olan gruptan çıkarıldı.

Papa Francis'in de zirveye katılması gerekiyor ama sadece yapay zekanın risklerinden bahsetmek için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir