Avrupa borsaları Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından düştü


Avrupa borsaları ve euro, aşırı sağ partilerin Avrupa seçimlerinde iyi performans göstermesinin ardından Pazartesi günü düştü. Bu durum Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un erken parlamento seçimi çağrısı yapmasına yol açtı.

Paris'in CAC 40 endeksi, Macron'un Pazar günü geç saatlerde Fransa Parlamentosu'nun alt meclisi olan Ulusal Meclisi feshedeceğini ve genel seçim çağrısı yapacağını açıklamasının ardından bir noktada %2'den fazla düşerek kayıplara öncülük etti. Endeks yüzde 1,7 düşüşle 7.863,52 puana geriledi.

Haberin ardından euro, dolar ve sterlin karşısında değer kaybederken, Frankfurt ve Londra hisseleri de değer kaybetti. Frankfurt'un DAX endeksi %0,6 düşüşle 18.440,32 puana, Londra'nın FTSE 100 endeksi ise %0,3 düşüşle 8.221,12 puana geriledi.

SEÇİMLERİ SAĞ PARTİLER KAZANDI

Avrupalı ​​aşırı sağ partiler pek çok ülkede kazanmalarına rağmen Fransa, İtalya ve Avusturya'da birinci oldular. Almanya'da aşırı sağ AfD ikinci oldu.

Borsa komisyoncusu Hargreaves Lansdown'un döviz ve piyasalar sorumlusu Susannah Streeter şunları söyledi: “Fransa'da erken seçim çağrıları finansal piyasalarda dönen belirsizliği artırdı. Yatırımcılar, seçmenlerin yönünün büyük oranda aşırı sağa kaymasının ardından Macron'un desteğine güveniyorlar. Fransa ve Almanya'daki Avrupa seçimleri.” “Otoritesini yeniden tesis etmek için aldığı seçim kararını değerlendiriyor.” dedi.

Fransa, 30 Haziran'da yeni bir Ulusal Meclis için oy kullanacak, ikinci tur 7 Temmuz'da ve Paris Olimpiyatları 26 Temmuz'da başlayacak.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir