Başkan Soyer Son İş Gününde Turuncu Vadi'yi Ziyaret Etti – GÜNDEM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 5 yıl süren yoğun çalışmasının son gününde Buca'da inşa edilen Portakal Vadisi'ni ziyaret etti. Yaklaşık 100 milyon liralık yatırımla kente kazandırılan Turuncu Vadi ile ilgili konuşan Başkan Soyer, şunları söyledi: “Turuncu Vadi, Bucalıların kentte nefes aldığı bir alan haline geldi. En geç bir ay içerisinde kullanıma sunulacaktır. Bir projenin daha sonuna geldik, emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, adaylığı sırasında kentte kişi başına düşen yeşil alan miktarının artırılması amacıyla açıklanan projelerden biri olan Portakal Vadisi'ni ziyaret etti. Buca'nın Tınaztepe semtindeki Kültürpark'ın yarısı olan 200 bin metrekarelik alan, İzmirliler için yeni bir nefes alanı haline geldi. Portakal Vadisi'nin 100 milyon liralık yatırımla oluşturulduğunu belirten Başkan Tunç Soyer, şöyle konuştu: “Portakal Vadisi en geç bir ay içinde İzmirlilerin kullanımına açılacak. Binlerce ağaç, çalı ve bitki örtüsüyle Bucalıların nefes alabileceği bir alana dönüştürüldü. Seyir terasları, kafe, şarküteri ve restoran gibi birçok sosyal tesis de eklendi. Tınaztepe yerleşkesinin arka girişine bitişik olan Turuncu Vadi, özellikle üniversite öğrencilerinin çekim merkezi olacak. Bir projenin daha sonuna geldik, emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Cennetten bir köşe
İzmir Büyükşehir Belediyesi, mevcut arazi ve dere yatağının topoğrafik yapısını bozmadan ekolojik bir alan oluşturdu. Ağaçları koruyarak ve yenilerini ekleyerek bir peyzaj tasarladı. Büyükşehir Belediyesi, Portakal Vadisi'ni gece aydınlatmalarıyla yeni bir cazibe merkezine dönüştürerek Buca'da yüzlerce dikili ağaç, doğal dere ve panoramik teraslarla cennetten bir köşe yarattı.

Günde 6 bin kişinin oksijen ihtiyacı karşılanacak
Kentlilerin maddi ve manevi yaşam kalitesini artıracak vadide 23 adet ahşap teras, 2 kilometrelik bisiklet ve koşu yolu, yaklaşık yüz bin metrekarelik otlak alanı, 2,8-2,8 kilometrelik yeşil alan yer alacak. Bir kilometre uzunluğunda yol, 5 bin metrekarelik çimenlik alan, gölet, 218 araçlık otopark, piknik alanı ve çocuk oyun alanı, alanlar ve restoran bulunuyor. Vadiye 45 türden 57 bin çalı, 28 türden 3 bin 105 fidan dikildi. Mevcut 1.647 ağaç ile toplam ağaç sayısı yaklaşık 5 bin civarındadır. Alanda kullanılan bitki türleri fazla sulama gerektirmeyen ve kentsel biyolojik çeşitliliğin geliştirilmesine katkı sağlayan türlerden seçilmiştir. Hedef, 2.365 yapraklı ağaç, 740 iğne ağacı ve birçok türde çalı dikerek kentsel ısı adası etkisini azaltmak. Böylece yaklaşık 6 bin kişinin günlük oksijen ihtiyacı karşılanacak ve 19 ton karbon tutumu elde edilecek.

Sürdürülebilir çevre kategorisinde ödül aldı
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Portakal Vadisi Rekreasyon Alanı projesi, “Sign of the City Awards 2019” ödülünün yanı sıra Uluslararası Uluslararası Yarışma kapsamında “En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması”nda Sürdürülebilir Çevre kategorisinde de ödüle layık görüldü. 2019'da Sürdürülebilir Binalar Sempozyumu.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir