Bilim insanı ekosistemi gözlemlemek için 8 ay boyunca ıssız adada yalnız kalacak

Bilim insanı, 8 ay sürecek macerası boyunca adacıktaki balıkçılık ve bitki kaynakları sayesinde beslenme ihtiyacını giderecek.

REKLAM

Yeni Kaledonyalı bilim adamı Matthieu Juncker, iklim değişikliğinin etkilerine karşı özellikle savunmasız olan ekosistemi gözlemlemek için Fransız Polinezyası'ndaki küçük, ıssız bir adada sekiz ay geçirecek.

Macerası çarşamba günü başlayan kaşif ve doğa bilimci, AFP'ye şunları söyledi: “Çocukken ıssız bir adaya gidip yalnız yaşamak benim için bir hayaldi. Bu yeni deneyimle çevrenin ve doğanın durumunu ortaya çıkarmak istiyorum. bilimsel yöntemlerle üzerinde uygulanan baskılar.” dedi.

Bilim insanı, gözlemlerini doğu Fransız Polinezyası'ndaki bir takımada olan Tuamotu'daki ıssız bir adada gerçekleştirecek.

Bu bölge, dünyada kayıtlı 400 atolün (mercan resifleri üzerinde yer alan ve deniz seviyesinden birkaç metre yükseklikte bulunan kum adaları) neredeyse dörtte birine ev sahipliği yapıyor.

Adanın balıkçılık ve bitki kaynakları ile beslenme ihtiyacını karşılayacaktır.

Bilim insanı, 8 ay sürecek macerası boyunca adacıktaki balıkçılık ve bitki kaynakları sayesinde beslenme ihtiyacını giderecek.

Bu keşif gezisi sırasında bilim insanı, küçük bir tuzdan arındırma ünitesiyle yağmur suyunu geri dönüştürerek yalnızca içme suyu sağlayacak.

Bilim adamı neyi gözlemleyecek?

Matthieu Juncker ayrıca bu bölgeye özgü ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir kuş türü olan “kırmızı Tuamotu atı”nı da inceleyecek.

Bu kuş türünün neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve 10 yıl önceki verilere göre bine yakın türün kaldığını kaydeden doğa bilimci, şöyle konuştu: “Bu türün yok olması için bir farenin yok etmesi yeterli. habitat ve hatta yükselen su seviyeleri Bana göre bu, biyolojik çeşitlilik ve kırılganlık gibidir.” “Farklı bileşenleriyle atolün sembolik alanını oluşturuyor.” dedi.

Matthieu Juncker, bu kuş türünü izlemenin yanı sıra, Fransız Deniz Araştırmaları Enstitüsü tarafından plastik varlığını izlemek ve Polinezya derneği “Te mana o te moana” tarafından kaplumbağa yuvalama alanlarını izlemekle de görevlendirildi.

8 ay sürecek macera televizyonda belgesel olarak gösterilecek

Doğa bilimcinin 8 ay boyunca ıssız bir adadaki hayatı ve incelemeleri önümüzdeki yıl bir Fransız televizyon kanalında belgesel film olarak yayınlanacak.

Matthieu Juncker ayrıca deneyimleri hakkında bir kitap yazmayı planlıyor.

Matthieu Juncker'in adını taşıyan bir site, konuya ilgi duyanların macerayı uzaktan takip etmelerine olanak sağlayacak.

Doğa bilimci dış dünyayla aktif olarak iletişim kuracak şekilde tasarlanmamıştır.

Ayrıca Matthieu Juncker, ilginç bulduğu konulara ilişkin yorumlarını SMS yoluyla arkadaşlarına gönderme olanağına da sahip olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir