Cumhuriyet Meydanı'nda 19 Mayıs Coşkusu – Son Dakika Türkiye, Cumhuriyet Ege Haberleri

İzmir'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen resmi törenle başladı. Törene, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Zafer Levent Yıldır ve eşi Hale Yıldır, İzmir Valisi Süleyman Elban, Ege Ordu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kemal Yeni, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki resmi tören, İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından gençler renkli gösterilerle izleyenleri coşturdu. Ellerinde Türk bayraklarıyla alanı dolduran her yaştan İzmirliler, 19 Mayıs heyecanına ortak oldu.

“19 MAYIS RUHU EN BÜYÜK KAYNAĞIMIZDIR”

Günün anlam ve önemine değinen İzmir İl Gençlik ve Spor Müdürü Murat Eskici, şunları söyledi: “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da başlattığı kurtuluş mücadelesinin 105. yıl dönümünde sizleri saygıyla selamlıyorum. Sevgili genç kardeşlerim, hikaye hem ders hem de güçtür. Milletler tarihlerinden aldıkları güçle yaşarlar. Ne olduk sorusunun cevabı, ne olduğumuz ve ne olabileceğimiz sorusunun cevabına da ışık tutuyor. Nereden geldiğini bilmeyen nereye gideceğini bilemez. 19 Mayıs bizim ve milletimiz için çok özel bir tarihtir. Bu tarih, gelecek ruhunun ateşlendiği gündür. 19 Mayıs 1919, milletimizin esarete karşı direniş gösterdiği, özünden aldığı güçle topyekün mücadeleye başladığı gündür. 19 Mayıs ruhu milletimizin en büyük varlığı ve sermayesidir. “Bu ruhta birlikte yürümenin, azmin, mücadelenin anlamı gizlidir” dedi.

GÖSTERİLER BÜYÜLEYİCİYDİ

Konuşmanın ardından öğrenciler şiir okudu. Programda Atatürk'ün gençliğe konuşması ve gençlerin Ata'ya tepkisi de yer aldı. Ege Üniversitesi Zeybek grubunun halk oyunları ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğrencilerinin Karadeniz bölgesi gösterileri büyük ilgi gördü. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı sporcuların tekvando, trambolin, jimnastik, güreş, kick boks, akrobatik bisiklet ve paten yapmaları sahada heyecanı artırdı. Program, dev Türk bayrakları ve Atatürk'ün fotoğraflı Türk bayrakları eşliğinde sporcuların ve İzmirlilerin meydanda oluşturduğu muhteşem manzarayla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir