Dünyanın gözü İran-İsrail gerilimine çevrildi! Hamaney'in onayını bekleyin, süre verdiler: “En geç…”

Wall Street Journal (WSJ) ve ABD medyası Bloomberg, istihbarat kaynaklarına dayanarak İran'ın bugün, en geç yarın akşama kadar İsrail'e tepki vereceğini yazdı.

HAMANEY'İN ÖNÜNDE ONAY BEKLİYOR

Konuya aşina istihbarat kaynaklarına dayanan WSJ raporları, İran'ın, İsrail sınırları içindeki güney ve kuzey bölgelerdeki hedeflere doğrudan yanıt vermeyi planladığını söylüyor.

Konuyu bilen bir ABD'li yetkili, ABD istihbarat raporlarının, İran'ın başka yerlerdeki İsrail hedeflerinin aksine, bir veya iki gün içinde “muhtemelen İsrail topraklarına” misilleme amaçlı bir saldırı başlatacağını gösterdiğini söyledi.

İranlı askeri yetkililerin, aralarında Hayfa havaalanı ve Dimona nükleer tesisinin de bulunduğu İsrail'deki hedefleri orta menzilli füzelerle vurmaya yönelik planların İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'den onay beklediği iddia edildi.

Öte yandan İran ve müttefiklerinin, uluslararası alanda tanınan İsrail topraklarına doğrudan saldırmak yerine, işgal altındaki Golan'daki veya Arap dünyasındaki İsrail diplomatik binalarını hedef almayı bir seçenek olarak gördükleri kaydedildi.

Aynı konuda Batılı istihbarat kaynaklarına dayanarak haber hazırlayan Bloomberg de İran topraklarından İsrail'e insansız hava araçları ve hassas füzelerle saldırıların 48 saat içinde gerçekleşebileceğini söyledi.

ABD bölgeye ilave askeri varlık aktardı

Saldırı planlarının henüz İran liderliği tarafından onaylanmadığı haberde, ABD'nin İsrail'in savunulması ve bölgeye ek askeri varlık transferi için hazırlık yaptığı kaydedildi.

abd2

Uzmanlar, İsrail'e karşı herhangi bir misillemenin muhtemelen İran'ın mevcut yeteneklerine dayalı olarak füze ve insansız hava araçlarının bir kombinasyonu olacağını öngörüyor ve İran'ın “sınırlarından 2.000 kilometre uzaktaki hedefleri vurabilecek önemli bir balistik ve seyir füzesi envanterine sahip olduğunu” belirtiyor.

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna saldırmasının, ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, “Kötü rejim hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacaktır.” dedi. Şu ifadeleri kullandı:

ABD Başkanı Joe Biden da İran'ın İsrail'e yönelik saldırı tehditleri karşısında Tel Aviv'e “sarsılmaz” destek sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Kaynak: AA
Bu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Starbucks şubesine taşlı saldırı: 1 yaralıStarbucks şubesine taşlı saldırı: 1 yaralı
Eski polis memuru ekiplere haber verdiEski polis memuru ekiplere haber verdi
Antalya'da teleferik faciası!  Çok sayıda ekip gönderildi: Ölü ve yaralılar varAntalya'da teleferik faciası! Çok sayıda ekip gönderildi: Ölü ve yaralılar var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir