El Salvador'un Bitcoin yanlısı başkanı yemin etti

El Salvador'un Bitcoin yanlısı (BTC) başkanı Nayib Bukele, Şubat ayındaki ezici zaferin ardından beş yıllık bir başkanlık dönemi daha için yemin etti. Bu, Bitcoin'e karşı olumlu duruşu nedeniyle kripto para sektöründe oldukça heyecan yaratan bir olay.

Kripto yorumcusu Pete Rizzo, “Tam olarak 5 yıl önce Nayib Bukele, El Salvador'un başkanı olarak yemin etti. O zamandan beri ülke bir dünya lideri, özgürlük, güvenlik ve yenilikçiliğin simgesi oldu” diye yazdı. dedi.

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı Konağı

Yemin töreni 1 Haziran'da San Salvador Ulusal Sarayı'nda düzenlendi. Bukele, kendi liderliğindeki çetelere yönelik güçlü baskıların ardından ülkede suç oranlarında önemli bir düşüş görüldüğünü yineledi.

Bukele, “Yarım yüzyılı aşkın süredir çözümsüz kalan, 70.000'den fazla teröristin ülkeyi kontrol ettiği ve silahlı çatışmalardan daha fazla ölü bıraktığı bir durumu iki yıl içinde tersine çevirdik” dedi.

Başkan, suçla mücadele çabaları nedeniyle vatandaşlardan destek alırken, Bitcoin'i yasal ödeme aracı olarak kabul etme kararıyla küresel kripto para birimi endüstrisinden de destek aldı.

Eylül 2021'de El Salvador, dünyada Bitcoin'i yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke oldu. Ancak Temmuz 2021'de yapılan Reuters anketine göre Salvadorluların dörtte üçünden fazlası başlangıçta şüpheciydi.

Bukele son seçimlerde ezici bir zafer kazandı

20 Şubat'ta Cointelegraph, Yeni Fikirler partisinin parlamentodaki 60 sandalyenin 54'ünü kazandığını ve Bukele'ye ülkeyi yönetmeye devam etmek için siyasi araçlar sağladığını paylaştı.

Sonuçlar ülkede 4 Şubat'ta yapılan seçimlere aitti. Bukele, 5 Şubat'ta resmi sonuçlar açıklanmadan önce zaferini ilan ederek, Yeni Fikirler partisinin 54 yerine 58 sandalye kazandığını iddia etti.

Daha yakın zamanlarda, raporlar Arjantin'in Bitcoin ve diğer kripto para birimi planlarını benimseme konusunda El Salvador'un yaklaşımını taklit edebileceğini ileri sürdü.

Cointelegraph, 27 Mayıs'ta Arjantin'in menkul kıymetler düzenleyicisi Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu'nun (CNV), iki ülkede kripto para birimlerinin benimsenmesi ve düzenlenmesi konusunu ele almak üzere El Salvador Ulusal Dijital Varlıklar Komisyonu (CNAD) ile bir toplantı düzenlediğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir