Ermenistan Filistin Devletini resmen tanıdı

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Filistin Devleti'nin resmi olarak tanındığını duyurdu.

REKLAM

Ermenistan Cuma günü yaptığı açıklamada Filistin Devleti'ni resmen tanıdığını söyledi.

Erivan yönetiminin bu adımı, geçtiğimiz aylarda Norveç, İspanya, İrlanda ve Slovenya hükümetlerinin Filistin'i resmen devlet olarak tanımasının ardından geldi.

Ermenistan Devlet Radyosu'nun Dışişleri Bakanlığına bağlı haberine göre, Bakanlık açıklamasında şunları söyledi: “Gazze'de yaşanan felaket insani durum ve devam eden askeri çatışma, uluslararası siyasi gündemin müdahale gerektiren temel konularından biridir. Çözüm Ermenistan Cumhuriyeti sivil altyapıya, sivil halka yönelik saldırılarını sürdürüyor.” “Silahlı çatışmalar sırasında sivillere yönelik şiddeti, rehin almayı ve kaçırmayı kategorik olarak reddediyor ve uluslararası toplumun bu kişilerin koşulsuz serbest bırakılması çağrılarına katılıyor” dedi.

Açıklamada, Ermenistan'ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulunan kararlarını kabul ettiği belirtilirken, şöyle devam edildi: “Ermenistan Cumhuriyeti, Orta Doğu'da barış ve istikrarın sağlanması gerektiğine ve kalıcı uzlaşmanın sağlanması gerektiğine içtenlikle inanmaktadır. elde edildi.” Yahudi ve Arap halkları arasında başarılabilir. Çeşitli uluslararası kuruluşlar “Filistin meselesine her zaman tüm platformlarda barışçıl ve kapsamlı bir çözümü destekledik ve İsrail-Filistin çatışmasının çözümüne yönelik 'iki devletli' çözüm planını destekledik. Bunu sağlamanın tek yolunun bu yol olduğuna inanıyoruz. Açıklamada, Filistinliler ve İsrailliler meşru hedeflerine ulaşabilirler.

Açıklamada, “Yukarıdakilere dayanarak ve uluslararası hukuka, eşitlik, egemenlik ve halkların barış içinde bir arada yaşaması ilkesine bağlılığını yeniden teyit ederek, Ermenistan Cumhuriyeti, Filistin Devleti'ni tanıyor” deniyor.

Birleşmiş Milletler'e (BM) üye devletlerin üçte ikisinden fazlasını temsil eden 140'a yakın ülke Filistin'i tanıyor olsa da Batı dünyasındaki büyük güçlerin hiçbiri bunu bugüne kadar tanımadı.

Her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Fransa ve Almanya bağımsız Filistin Devleti'ni resmen tanımasa da, Avrupa ülkelerinin Filistin'i tanıyan ülkeler kervanına katılması dünya kamuoyu tarafından bir “zafer” olarak nitelendirildi. .

Aynı şekilde söz konusu adımın, Avrupa Birliği'nin (AB) ağır topları Fransa ve Almanya üzerinde de pozisyonlarını yeniden gözden geçirmeleri yönünde baskı oluşturacağı düşünülüyor.

Her ne kadar bazı büyük güçler Filistin konusundaki tutumlarının değişebileceğini açıklasa da İngiltere, Hamas Gazze'de kaldığı sürece Filistin Devleti'ni tanımanın mümkün olmayacağını savunuyor.

Fransa, prensipte bu fikre karşı olmasa da, Filistin Devleti'ni tanıma konusunda diğer ülkelere katılmaya hazır olmadığını belirtti.

Ancak Almanya, Filistin devletini şimdilik tanımayacağını açıkladı.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'deki saldırısında çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Bu rehinelerin yaklaşık yarısı, Kasım ayında bir haftalık ateşkes sırasında İsrail tarafından tutulan Filistinli mahkumların karşılığında serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve onları katletmeye devam ettiği için uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir