Ermenistan'da öfkeli halk Azerbaycan'a toprak iadesini protesto etti

Hükümetin Azerbaycan'a toprak vermeyi kabul etmesine kızan Ermeni halkı, büyük otoyolları kapattı ve arazi transferine karşı mücadele etme sözü verdi.

REKLAM

Azerbaycan sınırına yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki kuzeydoğu Tavuş bölgesinde vatandaşlar araçlarını yol kenarına park ederek, virajlı dağ geçidi boyunca çadırlar kurarak trafiği kapattı.

Protestocular arasında 96 yaşındaki Lena Gardashian da vardı.

AFP'ye konuşan Gardashyan, “Bir santim bile vazgeçmeyeceğiz. Kan dökeceğiz ama vazgeçmeyeceğiz. Bu yaşta dizlerimin üzerine çökeceğim ama vazgeçmeyeceğim.”

Protestocular, Ermenistan'ın Bakü ile barış anlaşmasına aracılık etme görüşmeleri kapsamında 1990'larda ele geçirilen dört terk edilmiş köyün kontrolünü yeniden ele geçirme planını engellemeye çalışıyor.

İki ülke, 30 yıldır Ermeni ayrılıkçıların kontrolünde olan Dağlık Karabağ'ın kontrolü için 1990'larda ve 2020'de iki savaş yaşadı.

Bakü geçen Eylül ayında yıldırım operasyonuyla bölgeyi geri aldı ve o tarihten bu yana daha geniş bir sınır anlaşmasına ilişkin görüşmeler yoğunlaştı.

“Ciddi tehdit”

İki taraf bu hafta başında sınırı yeniden tanımlamak için fiziki çalışmalara başladı ve bu durum Ermenistan genelinde başkent Erivan'a da yayılan yeni bir protesto dalgasını tetikledi.

Protestocular, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ı toprakları tek taraflı olarak geri dönüşsüz olarak bırakmakla suçluyor.

Protestocular bu hafta ayrıca Gürcistan'a giden büyük bir otoyolu, karayla çevrili Ermenistan'a giden hayati bir ticaret yolunu ve başkent Erivan'ın sokaklarını da kapattı.

Yerli halkın arazi devri dışında kalacaklarını söylediği Voskepar köyünden şoför Eghiş Magsudyan, “Özellikle toprağımız ve suyumuz için mücadele ediyoruz, toprağımızın böyle kalmasını istiyoruz” dedi.

Ermenistan'ın bazı köyleri iade etmeyi kabul ettiği bölge stratejik önem taşıyor.

Gürcistan'a giden otoyolun bazı kısımlarının yanı sıra Rus doğalgaz boru hattına da yakın ve avantajlı askeri konumlara sahip.

“Amaç savaşı önlemek”

2018 yılında kansız bir devrimle iktidara gelen eski muhalefet milletvekili Paşinyan, kararını protestoculara karşı savundu.

Mart ortasında Voskepar'a yaptığı ziyarette, “Ermenistan'a ait olanı almak için, hakkımız olmayanı bırakmaya hazır olmalıyız” dedi. Paşinyan, “Politikamız savaşı önlemektir” dedi.

Paşinyan, söz konusu topraklardan vazgeçilmemesi halinde Azerbaycan'la yeni bir savaşın çıkabileceği uyarısında bulunuyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Salı günü yaptığı açıklamada, ülkeler arasındaki barış anlaşmasının “her zamankinden daha yakın” olduğunu söyledi.

Aralarında Rusya, ABD, İran, Fransa ve Almanya'nın da bulunduğu birçok ülke, kalıcı çözüm arayışıyla iki ülke arasında arabuluculuk yapmaya çalışıyor.

Her iki tarafın da toprak iddiaları çözümsüz kalıyor ve sınırda konuşlanan askerler arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor.

REKLAM

Ancak protestocular geri adım atmayacaklarında ısrar ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir