Güney Kore'de seçimler: Liberal muhalefet partileri parlamentoda çoğunluğu elde edecek

Güney Kore'de sandık çıkış anketleri Demokrat Parti ve diğer muhalefet partilerinin 300 üyeli Ulusal Meclis'te toplam 183-197 sandalye kazanacağını gösteriyor.

REKLAM

Güney Kore'deki ilk sandık çıkış anketleri parlamento seçimlerinde liberal muhalefet partilerinin büyük bir zafer kazandığını gösteriyor.

Güney Kore'nin üç ana televizyon kanalının ortak yaptığı sandık çıkış anketlerine göre Demokrat Parti, ana muhalefet partisi ve diğer muhalefet partileri, 300 üyeli Ulusal Meclis'te toplam 183-197 sandalye kazanıyor.

Anketler Halkın İktidarı Partisi'nin baskın kanadının 85-100 sandalye kazanacağını öngörüyor.

Tahminler doğrulanırsa muhafazakar Başkan Yoon Suk Yeol, görev süresinin kalan üç yılını muhalefet parlamentosunda geçirmek zorunda kalacak.

Seul'deki Başkanlık Enstitüsü müdürü Choi Jin, Halkın Gücü Partisi'nin seçimleri kaybetmesi halinde Yoon'un devlet işlerinde “tek bir adım bile atmakta” zorluk çekeceğini vurguladı.

Kyung Hee Üniversitesi Pan-Pasifik Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü eski dekanı Chung Jin-young da muhalefetin parlamentoda çoğunluğu kazanması halinde ülkenin önümüzdeki üç yıl boyunca siyasi bir “çıkmaza” gireceğini söyledi. muhalefet partileri de birbirleriyle anlaşamayacak.

İktidar ve muhalefet arasında hakaret ve hakaretler

Şu anda muhalefetteki Demokrat Parti'nin başkanı olan Lee, Yoon'un politikalarını sert bir şekilde eleştirdi ve yeni bir başkanlık yarışı planlıyor. Lee, siyasi amaçlı olduğunu ve Yoon hükümeti tarafından teşvik edildiğini söylediği bir dizi yolsuzluk soruşturmasıyla karşı karşıya.

Seul mahkemesinde görülecek yolsuzluk davası öncesinde konuşan Lee, savcıların seçmenlere ve muhaliflere baskı yapmak için kullanıldığını öne sürerek Yoon hükümetine kendisini sandıkta cezalandırması çağrısında bulundu. Oylamadan önce Lee şunları söyledi: “Sizden ciddiyetle halka ihanet eden ve meydan okuyan bir hükümeti yargılamanızı rica ediyorum.”

Bu yılın başlarında Yoon hükümeti, doktor sayısını artırmak amacıyla tıp fakültelerindeki öğrenci sayısını artırmaya yönelik adımlar atmış ancak doktorların sert saldırılarıyla karşılanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir