Hisse senetleri Çin'in Tesla'ya izniyle yükselişte


Tesla, tamamen kendi kendine sürüş teknolojisini başlatmak için Çin'den büyük bir izin aldı ve şirketin hisseleri hızla yükseldi.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Tesla hisseleri, elektrikli otomobil üreticisinin Çin hükümetinden tamamen kendi kendine sürüş teknolojisini Çin'de başlatmak için önemli izin almasının ardından 7,59 yükseldi. Şirketin CEO'su Elon Musk bir süredir Çin'de Çinli yetkililerle görüşüyor.

Tesla Pazar günü yaptığı açıklamada, Çin'deki yerel yetkililerin, ülkenin veri güvenliği gerekliliklerini geçtikten sonra araçlarda tamamen otonom sürüş teknolojisine yönelik kısıtlamaları kaldırdığını söyledi. Bu hamle, Tesla'nın sürücü destek yazılımı Full Self Driving'in, elektrikli araçlar için en büyük pazar olan ülkede yakında kullanıma sunulacağı yönündeki beklentileri artırdı. Tesla'nın elektrikli arabaları Çin'de oldukça popüler olsa da daha önce veri güvenliği endişeleri nedeniyle bazı hükümet birimlerinde yasaklanmıştı.

Tesla, kapsamlı sürüş teknolojisini yıllardır Çin'deki müşterilere sunuyor. Ancak Çin hükümetinin getirdiği kısıtlamalar nedeniyle yalnızca otomatik şerit değiştirme gibi bazı özellikler kullanılabiliyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir