Hong Kong ilk Bitcoin ve Ether ETF'lerini onayladı

Hong Kong, yerel düzenleyicilerin en az üç yerel ihraççıyı onaylamasıyla, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için borsa yatırım fonlarına (ETF) yeşil ışık yakan son ülke oldu.

Reuters'e göre, 15 Nisan'da Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), BTC ve ETH'deki ilk spot ETF'leri koşullu olarak onayladı.

Harvest Fund Management, Bosera Asset Management ve China Asset Management'ın (ChinaAMC) Hong Kong birimleri de dahil olmak üzere en az üç Çinli offshore varlık yöneticisi, yakında Bitcoin ve Ether üzerinde spot ETF'ler başlatacak. Hong Kong'da lisanslı bir dijital varlık platformu olan OSL Digital Securities, en az bir ihraççı olan ChinaAMC'nin alt saklayıcısı olarak görev yapacak.

Rapora göre Hong Kong'daki Harvest ve Bosera, SFC'den ETF başlatmalarına izin veren koşullu onayları aldı.

Öte yandan Çin Varlık Yönetimi'nin Hong Kong birimi (ChinaAMC), sanal varlık yönetimi hizmetleri sağlamak için düzenleyici onay aldığını ve BTC ve ETH spot ETF'leri geliştirdiğini söyledi.

Hong Kong Menkul Kıymetler Düzenleme Kurumu, ücretlerin ödenmesi, belgelerin sunulması ve Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası'nda (HKEX) listelenmenin onaylanması da dahil olmak üzere bir dizi koşula tabi olarak, genel olarak gereklilikleri karşılıyorsa, bir ETF başvurusuna koşullu bir yetki mektubu verir. ).

Hong Kong merkezli HashKey Capital ile ortaklaşa ihraç edilen Bosera'nın Bitcoin ve Ether ETF'leri ayni ETF'ler olarak piyasaya sürülecek, bu da yeni ETF hisselerinin BTC ve ETH kullanılarak çıkarılabileceği anlamına geliyor.

Ayni yaratma modeli, ihraççıların yalnızca nakit ile yeni ETF hisseleri oluşturmasına olanak tanıyan nakit yaratma itfa modelinin tam tersi olarak biliniyor. Yerel menkul kıymet düzenleyicileri bu itfa yöntemini tercih ettiğinden, Spot Bitcoin ETF'leri şu anda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki likidite yaratma modelini kullanıyor.

Bosera, “Sanal varlık spot ETF'lerinin piyasaya sürülmesi, yatırımcılara yalnızca yeni varlık tahsisi fırsatları sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda Hong Kong'un uluslararası bir finans merkezi ve sanal varlıklar merkezi olarak statüsünü de güçlendiriyor” dedi. Bu arada ChinaAMC, OSL ile Bitcoin ve Ether ETF'lerinin spot ticaretini başlatacak.

Cointelegraph, ETF onayına ilişkin yorum almak için SFC, Bosera ve Harvest'e ulaştı ancak yayınlandığı tarihte herhangi bir yanıt alamadı.

Yeni onaylar, SFC'nin ilk spot Bitcoin ETF grubunu 15 Nisan'da onaylayacağı yönündeki beklentilerin ardından geldi. Raporlara göre HKEX'in, SFC onayından sonra listeleme prosedürlerini ve diğer düzenlemeleri tamamlamak için yaklaşık iki haftaya ihtiyacı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir