İran, Mahsa Amini protestolarını desteklediği gerekçesiyle rapçi Toomaj Salehi'yi idama mahkum etti

İranlı ünlü rapçi Toomaj Salehi, Mahsa Amini protestolarına destek verdiği gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldı.

REKLAM

İran, Mahsa Amini protestolarına verdiği destek nedeniyle popüler rapçi Toomaj Salehi'yi ölüm cezasına çarptırdı.

Salehi, Amini'nin ölümüyle başlayan ülke çapındaki protestoları desteklediği için bir buçuk yıldan fazla süredir hapisteydi.

Şarkıcının avukatı Amir Raisian, reformcu Shargh gazetesinin aktardığına göre, “İsfahan Devrim Mahkemesi'nin ilk bölümü Toomaj Salehi'yi yolsuzluk suçlamasıyla ölüm cezasına çarptırdı.”

32 yaşındaki sanatçı, İranlı yetkilileri eleştiren şarkılarıyla Mahsa Amini'nin Eylül 2022'deki ölümünün ardından başlayan protesto hareketinin önde gelen isimlerinden biri haline geldi.

Sanatçı, Ekim 2022'de tutuklanarak “yolsuzluk yapmak” suçundan altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Kefaletle serbest bırakıldı ancak serbest bırakıldıktan birkaç gün sonra tekrar tutuklandı.

Protestoların ardından İran yargısı suçlulara idam cezası da dahil olmak üzere ağır yaptırımlar uyguladı.

İranlı muhalif rapçi 25 yaşındaki Saman Yasin de beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“Kadın, Yaşam, Özgürlük” eylemlerine katılan Yasin'e ilk başta idam cezası verildiği ancak bu cezanın Yargıtay tarafından bozulduğu kaydedildi.

Mahsa Amini protestoları

22 yaşındaki Amini, İran polisi tarafından İran'ın zorunlu başörtüsü yasasını ihlal ettiği iddiasıyla ahlak nedeniyle tutuklandıktan üç gün sonra Eylül 2022'de öldü.

Yetkililer Amini'nin kalp krizi geçirdiğini söylerken, destekçileri onun polis tarafından dövüldüğünü ve aldığı yaralardan dolayı öldüğünü kaydetti.

Avrupa Birliği, protestolara tepki sırasında insan hakları ihlalleri nedeniyle bakanlar, subaylar ve İran ahlak polisi de dahil olmak üzere yetkili ve kuruluşlara yaptırımlar uyguladı.

Amini'nin ölümü ülke geneline yayılan protestoları ateşledi ve hızla İran'ın kırk yıllık İslami teokrasisinin devrilmesi çağrılarına dönüştü.

İnsan hakları gruplarına göre Tahran, protestolara şiddetli bir baskıyla karşılık verdi; 500'den fazla kişi öldürüldü ve 22.000'den fazla kişi tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir