“İsrail, Cibaliya'daki okulları ve kabul merkezlerini bilinçli olarak hedef alıyor”

Hükümet Medya Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre İsrail ordusu, Cibaliya mülteci kampında sivillerin yaşadığı bölgeyi geniş çaplı yıkıma uğrattı.

“İşgal ordusu kasıtlı olarak Cibaliya mülteci kampında Filistinlilerin yaşadığı okulları ve kabul merkezlerini hedef alıyor.” Açıklamada, İsrail'in mülteci kampını havadan, karadan ve denizden ağır bir şekilde bombaladığı belirtildi.

Açıklamada, bazı sivil yerleşim yerlerinin orada yaşayan halkın başına yıkıldığı ve büyük çaplı yıkım yapıldığı vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi: “Ordu tarafından okullara kasıtlı saldırılar yapılması sonucu Cibaliya mülteci kampındaki işgaller, vatandaşların toplandığı yerler ve kabul merkezleri nedeniyle onlarca kişi ve yüzlerce kişi şehit oldu, bunların çoğu da henüz uzaklaştırılmadı.” Vatandaşların da yaralanmasına neden oldu.

İşgalin aralıksız sürdürdüğü suçlar 45 binin üzerinde kişinin şehit olmasına, 80'e yakın kişinin de yaralanmasına neden oldu. Doğrudan saldırı nedeniyle çoğu hizmet dışı kalan evler, kamu binaları, hizmet altyapısı ve başta hastaneler olmak üzere yaşam için gerekli tüm tesisler neredeyse tamamen yok oldu.

“Gıda güvenliği krizi”ne dikkat edin.

Açıklamada, İsrail'in Refah sınır kapısını işgal ederek iki hafta boyunca kapalı tutarak, yardım TIR'larının Gazze Şeridi'nin çeşitli yerlerine ulaşmasını engelleyerek Filistin halkını aç ve susuz bırakma suçunu işlemeye devam ettiği, gıda felaketinin devam ettiği belirtildi. Güvenlik krizinin özellikle Gazze'nin kuzeyinde artacağı uyarısı yapılmıştı.

Açıklamada, yurt dışında tedaviye ihtiyaç duyan binlerce yaralının yurt dışına çıkışının engellendiği vurgulanırken, 11 bine yakın yaralının sağlık durumunun hayati tehlike taşıdığı veya kötüleşebileceği vurgulandı.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası topluma, Filistin halkına yönelik soykırım savaşı ve Siyonist saldırıya karşı acil ve ciddi eylemle baskı yapılması çağrısında bulunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir