İsrail'deki Ultra-Ortodoks Yahudi partiler askeri muafiyetin kaldırılmasına karşı çıkıyor

Netanyahu hükümetini destekleyen Haredi partiler, Birleşik Tevrat Yahudiliği ve Şas, askerlik muafiyetinin kaldırılmasına karşı mücadele etmekte kararlı.

REKLAM

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun koalisyonunu desteklemek ve savaşın toplum üzerindeki yükünü adil bir şekilde dağıtmak için mücadele eden ultra-Ortodoks Yahudi partiler, dindar öğrencileri askerlikten muaf tutan yasanın yürürlükten kaldırılması yönündeki baskılara direniyor.

31 Mart, İsrail hükümetinin bu konuyla ilgili onlarca yıldır süren anlaşmazlığı çözmeyi amaçlayan bir yasayı çıkarması için son tarih olarak belirlendi. Netanyahu, son anda 30 günlük erteleme için Yargıtay'a dilekçe verdi.

Yüksek Mahkeme doğrudan yanıt vermedi, ancak Perşembe günü hükümete, gelecek haftadan itibaren zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmek zorunda kalacak ilahiyat fakültesi öğrencilerine yönelik finansmanı dondurmasını emreden geçici bir karar yayınladı.

Mahkeme Netanyahu'nun erteleme talebini reddederse, ilahiyat öğrencilerinin askere alınmasını engelleyen mevcut ulusal hizmet yasası muafiyetleri Pazartesi gününden itibaren sona erecek.

Netanyahu hükümetini destekleyen Haredi partileri, Birleşik Tevrat Yahudiliği ve Şas, Yargıtay'ın geçici kararını kınadı. Taraflardan hiçbiri henüz hükümetten ayrılma tehdidinde bulunmadı ancak muafiyetin iptaline yönelik herhangi bir karara karşı çıkacağına söz verdi.

Muafiyet nereden geliyor?

Ultra-Ortodoks Haredi topluluğuna sunulan muafiyetlerin tarihi, İsrail devletinin ilk başbakanı sosyalist David Ben-Gurion'un dini eğitimlere devam edebilmeleri için yaklaşık 400 öğrenciyi askerlik hizmetinden muaf tuttuğu 1948 yılına kadar uzanıyor.

Bu şekilde Ben-Gurion, Holokost sırasında neredeyse yok olan kutsal bilgi ve gelenekleri canlı tutmayı umuyordu.

O zamandan bu yana hızla büyüyen topluluk, İsrail nüfusunun yüzde 13'ünden fazlasını oluşturacak şekilde genişledi. Yüksek doğum oranı nedeniyle bu oranın 40 yıl içinde tüm nüfusun yaklaşık üçte birine ulaşması bekleniyor ve bu da muafiyetleri giderek tartışmalı hale getiriyor.

Tepkiler artıyor

Haredi topluluğunun orduya katılma konusundaki direnci, birçok ailenin askerlik hizmetinin zayıflatmasından korktuğu güçlü dini kimlik duygusuna dayanıyor.

Genellikle Ortodoksların çoğunlukta olduğu mahallelerde yaşayan ve hayatlarını dini çalışmalara adayan birçok Haredi erkeği para için çalışmıyor; Bağışlar, kamu yardımları ve çalışan eşlerin çoğunun düşük maaşları sayesinde hayatta kalıyorlar.

Pek çok laik İsrailliye göre, askerlik hizmetindeki Haredi erkeklerinin sayısının az olması toplumsal bölünmeleri daha da artırıyor. Kamuoyu yoklamaları, Haredi askeri muafiyetlerinin kaldırılmasına yönelik geniş bir halk desteğini gösteriyor.

Muafiyetler, vergileri Haredileri finanse eden ve kendileri de orduda hizmet etmek zorunda olan laik İsrailliler arasında uzun süredir kızgınlığa yol açtı ve bu kızgınlık, Gazze'deki savaşın başlamasından bu yana geçen altı ayda daha da yoğunlaştı.

Pek çok İsrailli, Hamas'a karşı savaşı ülkenin geleceği için varoluşsal bir mücadele olarak görüyor. Savaşmak için yaklaşık 300 bin yedek asker görevlendirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir