İTO Başkanı Avdagiç: Denge işaretleri verildi


İTO Başkanı Avdagiç, ilk çeyrek büyümesine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “İhracatın büyümeye katkısının artarak devam etmesi için döviz kuru ile enflasyon arasındaki korelasyonun yılın ikinci yarısında da korunması önemli. yıl. “

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde büyümesini yüzde 5,7 olarak tahmin etti. Avdagiç, “İhracatın büyümeye katkısının artarak devam etmesi için döviz kuru ile enflasyon arasındaki korelasyonun yılın ikinci yarısında da korunması önemli” dedi.

Avdagiç, yaptığı yazılı açıklamada, 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin büyüme verilerinin beklenen “denge” sinyallerini sağladığını söyledi.

Avdagiç, şunları kaydetti: “Dikkatimizi çeken ilk olumlu detay, net dış ticaretin büyümeye katkısının 1,6 puanla pozitife dönmesidir. İkinci önemli detay ise sektörün ve yatırımların güçlü ve istikrarlı seyrini sürdürmesidir. Bu konuda AB'deki toparlanmanın etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu iki faktörün ekonomimizi sağlıklı ve istikrarlı bir büyüme yoluna sokacağına inanıyoruz.”

Şekib Avdagiç, ilk çeyrek büyüme verilerinde yurt içi talebin güçlü olduğuna ilişkin şunları söyledi: “İç talep açısından evet hâlâ güçlü, büyümeye en çok katkı sağlayan alandır. Ancak manşet veriler tüketimden tasarrufa dönüşün güçleneceğine işaret ediyor. Gelen veriler enflasyonla mücadele gündemini güçlendirdi. Diğer taraftan yeşil dönüşüm, sınır vergisinin uygulamaya konması gibi etkilerini de 2026 sonrasında göreceğiz. Bu nedenle orta ve uzun vadede düşünüp yatırımlarımızı akıllıca hedeflememiz çok önemli.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir