Küçükçekmece Belediyesi'nden şehrin hafızasına önemli katkı – GÜNDEM

Küçükçekmece Belediyesi, ilçedeki mahallelerin zengin kültürel dokusunu, tarihini ve günlük yaşamını anlatan özel kitap serisini düzenlediği lansmanla kamuoyunun beğenisine sundu.

Küçükçekmece Belediyesi kültür yayınları kapsamında edebiyata kazandırılan “Benim Mahallem, Benim Mahallem” başlıklı 6 ciltlik kitap serisinin lansmanı Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısında; Proje koordinatörü Hakkı Zariç, yazar Kübra Yeter, gazeteci-yazar Özlem Temena, Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Başkanı Güney Özkılınç, mahalle muhtarları, kitaba katkı sağlayan mahalle sakinleri katıldı. ve çok sayıda Küçükçekmece sakini.

Güney Özkılınç: Kentin tarihini bilmek o kentle bağ kurmamızı sağlıyor

Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Başkanı Güney Özkılınç, şunları söyledi: “Yaşadığımız yerin tarihini bilmek, o yerle bağ kurmamızı sağlıyor. Kentin tarihini ve tarihini gelecek nesillere aktarma konusunda bu kitaba büyük önem veriyoruz. Küçükçekmece'ye baktığımızda eski bir mahalledir. 24 kilometrelik banliyösü olan bir ilçedir. Bu hat olduğundan dolayı kentsel sayılabilecek bir yer. Küçükçekmece Gölü'nden başlayarak şehrin envanterini çıkardık. Küçükçekmece'deki kuş türlerinden tarihi eserlere, edebiyattan Osmanlı belgelerine, burada yaşamış önemli isimlere kadar pek çok konuda 23 kitap hazırladık. Aslında Küçükçekmece'nin kültürel yönelimlerinin bu envanterlerle sadece konser ve tiyatro gösterileri düzenlemediğini söylemiştik. Siz Küçükçekmeceliler olmasaydınız böyle bir şeyin hazırlanması mümkün olmazdı. “Katkılarından dolayı sizlere ve yazarlarımıza şahsım ve Belediye Başkanımız Kemal Çebi adına teşekkür ediyorum” dedi.

Hakkı Zariç: Küçükçekmece'nin edebiyatımıza, sinemamıza birçok katkı sağladığını gördük.

Proje koordinatörü yazar Hakkı Zariç, şunları söyledi: “Bu kitapları hazırlarken Küçükçekmece'de sahaya gittiğimizde o kadar çok şeyle karşılaştık ki, içimizde anlatamayacağım kadar çok hikaye birikti. Aile büyüklerimiz ve yöre halkıyla bu mahallelerin tarihini, sevincini, mutluluğunu, hüznünü, acısını konuştuk. Bazen acının hafızasını da yarattık. Edebiyatın önemli isimlerine ve buradan geçmiş yönetmenlere yer verdik. Küçükçekmece'nin kültürel yaşam ve zenginlik sunmanın yanı sıra edebiyatımıza, sinemamıza, sanatımıza da birçok katkı sağladığını görüyoruz. Bu kitaplarda sizlerle paylaştık. Küçükçekmecelilerle tanıştığımız için mutluyum. Bize kültürel, kişisel ve entelektüel alanda büyük katkılar sağladılar. “Çok teşekkür ederim” dedi.

Özlem Temana: Her seferinde farklı bir rengimiz oldu

İkitelli ve Cennet kitaplarının yazarı Özlem Temana, şunları söyledi: “Bu proje aklımıza ilk geldiğinde Küçükçekmece Belediyesi bize biraz heyecan verdi. O iplik yumağını sardıkça her seferinde farklı bir renk elde ediyoruz. Biz aslında bu renkleri dokuyan insanlardık. Bu renkli tablodan çok mutluyum. Hikayelerini bizimle paylaşan mahalle sakinlerine ve Belediye Başkanı Kemal Çebi'ye teşekkür ediyorum” dedi.

Kübra Yeter: Mahalle halkıyla tanıştık, kıymetli insanlarla tanıştık

Fatih ve Kanarya Mahallesi kitaplarının yazarı Kübra Yeter şunları söyledi: “Fatih Mahallesi'ne geldiğimizde hikayeye nereden başlayacağımı bilemedim. Liderlerimizle görüşmeye başladık. Mahalle sakinleri bana Menekşe ve Fatih'in ne kadar hareketli olduğunu, ne kadar sosyal bir yer olduğunu, kadınların ve çocukların sokaklarda özgürce yürüyebildiği bir yer olduğunu anlattı. Fatih ve Menekşe'de komşuluk kültürünün geride kaldığını düşünsek de bu kültürün hâlâ yaşadığına ve komşuluk ilişkilerinin güçlü olduğuna inanıyoruz. Güzelliğine şahit olduk. Benim için çok değerli anlardı. Duygu ve düşüncelerini paylaşarak, “Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye kütüphanelerinde de kendine yer buldu

Kübra Yeter, Hakkı'nın da aralarında bulunduğu Küçükçekmece'nin 21 mahallesinin renkli hikayelerini, sıcak komşuluk ilişkilerini, tarihi ve kültürel mirasını gelecek nesillere aktarmak için oluşturulan “Sefaköy, Fatih, Halkalı, İkitelli, Cennet, Kanarya” kitaplarının yazarıdır. Zariç, Cenk Kolçak, Özlem Temena, Rojhat Turgut yaptı. “Benim ilçem, benim mahallem Küçükçekmecem” adlı envantere Küçükçekmece'deki kütüphanelerden de ulaşılabiliyor.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir