Malezya: Üzerinde “Allah” kelimesinin Arapça yazısını andıran logoların bulunduğu ayakkabılara el konuldu.

Şirketin açıklamasına göre bazı topukların tabanlarına basılan logo, sivri topuk ve ayak bileğinin siluetini saran spiral bir şekilden oluşuyor.

REKLAM

Malezyalı bir ayakkabı firması, bazı Müslümanların “Allah” kelimesinin Arapça yazılışına benzediğini söylediği logosundan dolayı özür diledi ve logoyu taşıyan bazı modellerin satışını durdurdu.

Vern's Holdings tarafından sosyal medyada yayınlanan bir açıklamada, “Kesinlikle herhangi bir dini veya inancı küçümsemeyi veya karalamayı amaçlayan bir logo tasarlama niyetimiz yok” denildi. Söylendi.

Şirket yaptığı açıklamada, “Yönetim olarak alçakgönüllü bir şekilde özür diliyor ve af diliyoruz. Bu hatayı düzeltebilmemiz için merhamet diliyoruz.” dedi. dedi.

Vern's Holdings'in açıklamasına göre bazı yüksek topuklu ayakkabıların tabanına basılan logo, sivri uçlu bir topuk ve ayak bileğinin siluetini saran spiral bir şekilden oluşuyor.

Ancak şirket yine de tasarım eksikliklerinin logonun yanlış yorumlanmasına yol açmış olabileceğini kabul etti. Şirket ayrıca ayakkabıların satışını durdurmak ve bunları satın alan müşterilere para iadesi yapmak için derhal harekete geçtiğini duyurdu.

İslam Kalkınma Bakanlığı'ndan uyarı

Malezya'da İslami işlerle ilgilenen bir kurum olan İslami Kalkınma Departmanı, logonun kasıtlı olarak Arapça “Allah” kelimesini taklit etmek için oluşturulduğuna dair kanıt olması durumunda, gelecekte benzer olayların önlenmesi için yasal işlem başlatılacağını söyledi.

İşletmelere, ülkenin ırksal birliğini tehdit edebilecek hassas konularda dikkatli olmaları çağrısında bulunan İslam Kalkınma Ajansı, şirketin kurucusu Ng Chuan Hoo'yu çağırırken, polis de Vern'deki mağazalarda 1.100'den fazla ayakkabı ele geçirildiğini duyurdu.

İngiliz yerel gazetesi Star'ın haberine göre Ng, olayın Müslüman toplumda yarattığı huzursuzluk ve acıdan dolayı üzgün olduğunu belirterek, “Umarım bu olaydan ders çıkarıp gelecekte daha dikkatli ve duyarlı davranırız” dedi. dedi.

34 milyonluk nüfusun üçte ikisinin Müslüman olduğu ve aynı zamanda büyük Çinli ve Hintli azınlıkların da bulunduğu Malezya'da din hassas bir konu.

Ülkenin büyük süpermarket zinciri KK Mart'ta son haftalarda üzerinde “Allah” yazan çorapların satışı nedeniyle gerginlik yaşandı. KK Mart'ın sahipleri ve tedarikçilerden birinin temsilcisi, Müslümanların dini duygularını rencide etmekle suçlandı ve bazı mağazalara küçük molotof kokteylleri atıldı. atılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir