Manisa'nın neyi meşhurdur? Manisa'nın en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Manisa'nın neyi meşhurdur?

Manisa ilinde zengin bir mutfak öne çıkmaktadır. Ayrıca Manisa ilinde üzüm, pamuk, tütün ve zeytin yetiştirilmektedir. Üzüm, özellikle kehribar rengi dünya çapında ünlüdür.

Manisa'nın en meşhur yemekleri nelerdir?

Manisa, Türkiye'de mesir makarnasıyla adından söz ettiriyor. Osmanlı döneminden günümüze pek çok lezzet günümüze ulaşmıştır. Osmanlı döneminde 41 bitkinin karıştırılmasıyla oluşturulan mesir macunu günümüzde hala tüketilmektedir. Bu makarna her yıl düzenlenen etkinliklerde halka ücretsiz olarak dağıtılıyor. Bu özel lezzet Kültürel Miras Listesi'nde kayıtlıdır.

Sura tabağı özel günlerin vazgeçilmezidir. Bölgenin en meşhur yemeği Manisa Kebabıdır. Kendine has görünümü ve tadı olan bir diğer yemek ise Bohça Kebabıdır. Balkabağına dayalı yöresel bir lezzet olan Sinkonta, Manisa'ya özgü bir ıslak yemektir. Antik çağda düğün törenlerinde hazırlanan Cilveli kahvesi bademle hazırlanmaktadır.

Alaşehir kapama, tatlı pide, şehzade tatlısı, mantar tatlısı, Akhisar katmeri ve tahta toplar Manisa bölgesinin meşhur yemekleri arasındadır. Şifalı sulardan hazırlanan Manisa maden suyu bu ilde satılmaktadır.

Manisa'da alınacak hediyeler

Manisa ili son derece güzel bir bölgedir. Hediye olarak buzdolapları için özel olarak yapılmış mıknatısları seçebilirsiniz. Manisa'ya gelenler hediyelik olarak antika ürünleri, el dokuması kilim ve kilimleri buradan getirebilirler.
Manisa ilinden getirilebilecek ürünlerden biri de organik ve lezzetli üzümlerdir.

Tatilden dönüşte ideal bir hediye seçeneği mesir macunudur. Alternatif olarak gümüş ve altın takılar da bu ilde oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Kendine has asit düzeyine sahip olan zeytinyağı aynı zamanda Manisa'dan alınabilecek hediyelik bir üründür.

Manisa'nın doğal güzellikleri

Manisa'nın doğal ve tarihi yapılarıyla ne kadar çok medeniyete ev sahipliği yaptığını görebilirsiniz. Gelenekler, gelenekler ve kültürel yapı her ayrıntıya yansıyor. Bu kentte yaşayan halkın Nemrut Kale adını verdiği Aigai Antik Kenti oldukça popülerdir. Manisa'nın tarihini canlı tutan Manisa Müzesi aynı zamanda ziyaretçilere çok önemli bilgiler de veriyor.

Tarihi yapılardan biri olan Yeni Han, Osmanlı döneminde yapılmış bir yapıdır. Ancak ne zaman yapıldığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Şu anda alışveriş merkezi olarak kullanılmaktadır. Manisa Kalesi, Adala Kanyonu, Sidas Antik Kenti, Gökköy, Ağlayan Kaya ve büyülü Artemis Tapınağı bu bölgenin en önemli yerlerinden bazılarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir