Rusya Savunma Bakanlığı'ndaki yolsuzluk skandalına ilişkin soruşturma kapsamında üçüncü gözaltı

Moskova Basmanny Mahkemesi, Aleksander Fomin adlı işadamının, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Timur Ivanov, girişimci Sergey Borodin ve diğer kişilere “para kazandıran mal, iş ve mülk yenileme ile ilgili hizmetler sağlama” suçlamasıyla tutuklandığını bildirdi.

REKLAM

Rus adli makamlarından yapılan açıklamada, Savunma Bakan Yardımcısı Timur İvanov'u merkeze alan “yolsuzluk soruşturması” kapsamında üçüncü bir kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Gözaltına alınan kişinin “Olimpsitistroy” inşaat şirketinin kurucu ortağı Aleksander Fomin olduğu kaydedildi.

Fomin'in Salı günü tutuklanan Ivanov'a ve yine tutuklanan Ivanov'un yakın arkadaşı ve iş adamı Sergey Borodin'e rüşvet verdiğinden şüphelenildiği iddia edildi.

Skandal, son yıllarda Savunma Bakanlığı'nı etkileyen en büyük olay olmasının yanı sıra, Savunma Bakanı Sergey Shoigu'ya da indirilmiş bir darbe olarak değerlendiriliyor.

Moskova'daki Basmanny mahkemesinden yapılan açıklamada, Aleksander Fomin'in Ivanov, Borodin ve diğerlerine mal, eser ve paraya dönüştürülen mülklerin yenilenmesiyle ilgili “hizmet sağladığından” şüphelenildiği belirtildi.

Açıklamada, “Organize bir grup olarak hareket eden Fomin ve diğerleri, Ivanov'un mülkle ilgili hizmetlerin yasadışı sağlanması yoluyla özellikle büyük rüşvetler almasına katkıda bulundu” denildi.

Rus devlet kurumu Tass, “Soruşturmaya göre, Timur Ivanov ve Sergey Borodin, Savunma Bakanlığı için sözleşmeli ve taşeronluk işlerinin yerine getirilmesi sırasında para kazandıran hizmetler sağlayarak rüşvet almak için üçüncü şahıslarla suç amaçlı komplo kurdular” dedi.

Rus Ceza Kanunu'nun 290. maddesine göre Ivanov ve Borodin büyük miktarda rüşvet almakla suçlanıyor. Bakan Yardımcısı Timur Ivanov kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir