Sıfır araç fiyatlarında durum nedir? İşte tüm araçların fiyat listesi

7 Temmuz 2024 tarihinden itibaren güvenlik paketine sahip otomobillerin satışı nedeniyle markalar, bu pakete sahip olmayan araçları geri çağırmak için kampanyalar yürütüyor. Donanımsız araçlar ucuza satılırken donanımlı araçlar için de kampanyalar düzenleniyor.

Burak Taşçı / Hurriyet.com.tr

Araba fiyatları düşmeye başladı. 7 Temmuz'dan itibaren yüksek fiyata alınan güvenlik paketleri standart hale gelecek ve bu özelliklere sahip olmayan araçlar satılmayacak. Bu nedenle markalar arabalardan kurtulmak için kampanya üstüne kampanya düzenlemeye başladı.

Hem döviz kurunun istikrarlı olması, hem satış hacminin azalması, hem de yatırım aracı getirilerinin artması otomobile olan talebi bir miktar azalttı.

Ticaret Bakanlığı'nın yeni ve ikinci el otomobil ticaretine yönelik başlattığı girişimler de meyvelerini verdi.

ARAÇLARDA STANDART GÜVENLİK DONANIMLARI NE OLACAK?

Acil Fren Desteği, Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi, Alkol Kilidi Provizyonu, Kaza Veri Kaydedici, Ani Frenleme Durumunda Otomatik Açılan Flaşörler, Önden çarpışma durumunda Yaya koruması için “Koruyucu Cam” Fonksiyonlu Ön Cam, akıllı hız Asistan, yolun hız limitine göre geri bildirim veren bir hız zorunlu olacak. Stabilizasyon sistemi, şerit takip asistanı, geri görüş kamerası veya arka park sensörü zorunlu olacak.

Otobüs ve kamyonlarda potansiyel kör noktaları daha iyi tespit edecek teknolojilere, yaya veya bisikletlilerle çarpışmayı önleyecek uyarılara ve lastik basıncı izleme sistemlerine ihtiyaç duyulacak.

ARAÇ VE HAFİF TİCARİ ARAÇ SATIŞLARI DÜŞÜYOR

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Mayıs 2024'te, Mayıs 2023'e göre %10,1 azalarak 100.305 adete ulaştı. Mayıs ayında otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre %8,19 azalarak 80.260 adet, hafif ticari araç pazarı ise %17,0 azalarak 20.045 adet olarak gerçekleşti.

Türkiye'deki toplam binek ve hafif ticari araç pazarı, 2024 yılı Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre %6 artarak 471.743 adede ulaştı. 2024 yılı Ocak-Mayıs döneminde otomobil satışları bir önceki yıla göre %10,25 artarak 375.097 adede, hafif ticari araç pazarı ise %7,9 azalarak 96.646 adede ulaştı.

ARAÇ DURDURULDUĞUNDA GARANTİ OLARAK İADE EDİLEN MALİYET, DEPOZİTO

Araba satın alan kişi, aracı çalıştırmadan park etse bile sabit giderleri vardır. Araç vergisi, zorunlu trafik sigortası, isteğe bağlı kapsamlı kasko poliçesi, yıllık periyodik muayene ve bakımları da dikkate alındığında en ucuz aracın maliyeti bile 50 bin lira civarında. Ancak günümüz mevduat faiz koşullarında 1 milyon lirayı bir ay faize bağladığınızda getirisi 50 bin lira civarında oluyor. Yani arabaya ihtiyacı olmayanlar paralarını yatırım araçlarına yatırarak daha fazla kazanabiliyorlar.

(Not: Mevduatın faiz getirisi bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Getiri oranı enflasyona ve diğer yatırım araçlarına göre düşük veya yüksek olabilir. Garantili getiri ve yüzde getiri oranı ortalama olarak bilindiğinden mevduat faizi gösterilmiştir. Örnek olarak yatırım tercihlerinize bağlı olarak 1 milyon liraya kadar daha yüksek getiri sağlayan yatırım araçları olabilir.)

ARAÇ SATMAK ZOR OLDU

Yeni veya kullanılmış bir arabanın satılması için gereken süre uzatıldı. Piyasada kalan araçların satış süresi de bir ayı aştı. Tercih edilmeyen otomobillerde ise 2023 modelleri halen satış listelerinde yer alıyor.

EN UCUZ YENİ ARABA DUYURULDU

Mayıs ayının en ucuz yeni arabası belli oldu. Hyundai i10 835 bin lirayla birinci sırada yer alırken, KIA Picanto 850 bin lirayla ikinci sırada yer aldı. Üçüncü ise 890 bin lirayla Citroen C3 oldu.

ARAÇ ARTIK YATIRIM ARACI DEĞİL

Fiyatların istikrar kazanması, arz ve talebin değişkenliği otomobili artık bir yatırım aracı olmaktan çıkardı. Yeni bir araba satın alıp garajda saklayan herkes, satamadığı için gün geçtikçe para kaybetmeye devam ediyor.

YENİ BİR ARAÇ ALIRKEN DİKKATLİ OLUN

Yeni bir araba satın aldığınızda, onun yepyeni olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Sıfır araçlarda hatalar olabilir, lütfen kontrol edip teslim alın. Bayilerde boya ölçüm cihazları olduğundan boyayı kontrol edebilir ve parçaların somun bağlantılarında oynama olup olmadığını görsel olarak inceleyebilirsiniz.

Araç fiyatını pazarlık ederken aksesuarları küçük de olsa istemeyi unutmayın çünkü satmakta zorlandıkları için aksesuarları size vereceklerdir.

PAZARLIK YAPILMASI GEREKİYOR, FİYATI İNDİRECEKLER

Sıfır olsa bile pazarlık yapmayı unutmayın. Bayiler satışlardan çok büyük kâr elde etmeseler bile yetkili servis hizmeti verecekleri için ileride büyük kâr elde edeceklerdir. Örneğin aynı ürünleri alıp basit periyodik yağ değişimi bakımını kendiniz yaptırmaya çalışırsanız 2 bin lira civarı ödersiniz, yetkili servis ise sizden 5-6 bin lira ücret talep edebilir. Elbette yetkili servislerde yapılan bakımlar, aracın garanti süresi içerisinde oluşabilecek sorunlara karşı garanti verir ve bu avantajı da unutmamak gerekir. (Bu miktar örnektir, ultra lüks ve süper spor arabaların bakımlarıyla karşılaştırılmamalıdır)


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir