Solana (SOL) fiyatı bugün neden arttı?

Solana ağının önde gelen kripto para birimi Solana (SOL), son 24 saatte %14'ten fazla artış göstererek 16 Mayıs'ta 163,50 dolara ulaştı. Aylık %38'lik getiriyle SOL, Bitcoin'i (BTC) ve diğer rakiplerinin çoğunu geride bırakıyor.

Kripto para piyasasında son dönemde yaşanan hareket ve ABD tahvil getirilerindeki düşüş diğer faktörlerle ilişkili olabilir. Ancak Solana'nın yükselişinin arkasında başka nedenler var.

Robinhood, Avrupalı ​​müşteriler için SOL stakingine izin veriyor

Broker Robinhood, Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal zorluklar ortaya çıktıkça kripto hizmetlerini genişletmek için Avrupa pazarını hedefliyor. 15 Mayıs'ta şirket, yalnızca Avrupalı ​​müşterilere yönelik ilk kripto staking ürününü duyurdu.

Yeni duyuruya göre Robinhood müşterileri uygulama üzerinden Solana'ya bahis yaptıklarında %5 oranında getiri elde edebilecek. Kraken ve Binance gibi SOL staking sunan rakipler için bu oran %8’e kadar çıkıyor.

Stakeciler, ağın desteği karşılığında sahip oldukları varlıklardan pasif ödüller alırlar. Staking sırasında kullanıcılar, işlemleri doğrulamak ve ağ işlemlerini korumak için tokenlarını kilitler.

Robinhood gibi büyük bir platformda yer almak Solana'ya olan güvenin artmasına yol açmış olabilir.

Dört saatlik SOL/USD fiyat tablosu. Kaynak Ticaret Görünümü

Ek olarak, stake etme yoluyla %5'lik getiri vaadi de daha fazla yatırımcıyı SOL satın almaya itmiş olabilir.

SOL ABD TÜFE verilerinin ardından yükseldi

SOL'un son 24 saatteki yükselişi ABD Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) son verileriyle güçlendi.

Özellikle %0,3 olarak açıklanan çekirdek enflasyon, fiyat artışlarının kalıcı olduğu algısını ortadan kaldırdı.

ABD çekirdek enflasyonunun son aylardaki eğilimi. Kaynak: Bloomberg

Yıllık çekirdek TÜFE verileri son üç yılın en düşük seviyesine gerileyerek enflasyon korkularını daha da hafifletti. Öte yandan ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi %4,44'ten %4,31'e geriledi.

Hazine tahvilleri gibi güvenli liman varlıklarındaki düşük getiriler genellikle yatırımcıları kripto para birimleri gibi daha riskli varlıklara itiyor.

Solana memecoin çılgınlığı büyüyor

Nisan ayının başından bu yana, Ethereum'da 370.000'den fazla yeni token ve Solana'da 640.000'den fazla yeni token dahil olmak üzere bir milyondan fazla yeni token oluşturuldu. Dune Analytics'in Pump.fun kontrol paneline göre Solana'daki 643.000 yeni tokenin 466.914'ü memecoin'di.

Solana tokenlerindeki artış, ekosistemdeki kilitli toplam değerdeki (TVL) artışla aynı zamana denk geliyor; bu artış 1 Nisan'da 23,75 milyon SOL'den 15 Mayıs'ta 28,90 milyon SOL'a yükseldi.

Solana'nın son aylardaki TVL performansı. Kaynak: Defi Lama

Solana'ya yeni tokenlerin, özellikle de memecoinlerin akışı, artan aktiviteyi ve blockchain'in artan kabulünü yansıtıyor.

Çanak-kulp formasyonunda kırılma meydana geldi

Teknik verilere bakıldığında SOL'un bugünkü yükselişi, destek için 100 günlük EMA'nın test edilmesinin ardından belirginleşti. Ayrıca yukarı doğru hareketler fincan ve kulp oluşumunun bir parçası gibi görünüyor.

SOL/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak Ticaret Görünümü

Bu formasyon, daha yüksek fiyatlara doğru potansiyel bir hareketi işaret eden, yuvarlak bir taban (kase) ve bir konsolidasyon dönemi (sap) ile karakterize edilir.

SOL'un fiyatı eğitim hedefine bağlı olarak 206 dolara kadar çıkabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir