Türkiye'nin kripto para vergisine ilişkin ayrıntılar netleşiyor

Türkiye, büyük bir mali reformun parçası olarak kripto para işlemlerine yüzde 0,03 oranında işlem vergisi getirmeye ve Meclis'teki diğer düzenlemelere hazırlanıyor.

Ülkenin geçen yıl yaşanan depremler nedeniyle oluşan bütçe açığını gidermeyi amaçlayan bu hamle, finansal işlemlere yaklaşımda bir değişikliğin sinyalini veriyor.

Bloomberg'in bir raporuna göre, kripto para alım ve satımlarına işlem vergisi getirilmesi, hükümetin bütçe açığını kapatmasına önemli bir katkı sağlayabilir:

“Bakanlık, liradaki zayıflığa ve artan enflasyona karşı önlem almak isteyen Türk bireysel yatırımcılar arasında popüler hale gelen kripto para ticaretine yüzde 0,03 oranında işlem vergisi getirmeyi düşünüyor. Resmi tahminlere göre bu hamle 3,7 milyar lira gelir getirecek. yıl başına.”

İlgili: Türkiye, Kripto Para Birimlerini ve Hisse Senedi Kazançlarını Vergilendirme Planlarını Reddetti

Vergi reformu 7 milyar dolar gelir getirecek

Türk hükümetinin uygulamaya hazırlandığı mali reformlardan 226 milyar lira (7 milyar dolar) gelir elde edilmesi bekleniyor. Yeni vergiler ülkenin GSYİH'sına yaklaşık %0,7 oranında katkıda bulunacak.

Mehmet Şimşek başkanlığındaki Hazine ve Maliye Bakanlığı, haziran ayı sonuna kadar Meclis'te görüşülecek yasa tasarısını hazırladı.

0,03 işlem vergisi hamlesi, kendilerini enflasyondan ve para birimindeki değer kaybından korumak isteyen Türk yatırımcılar arasında kripto para ticaretinin artan popülaritesinden yararlanmayı amaçlıyor.

Reformlar Türkiye'de son yirmi yılın en büyük mali değişimine yol açacak.

Bu kez hükümet kararlı

Her ne kadar kripto para birimlerini ve hisse senedi kazançlarını vergilendirme planları daha önce terk edilmiş olsa da, hükümet artık tam mali istikrarı sağlamak için bu sefer geri dönme konusunda isteksiz.

Şimşek, 5 Haziran'da Türkiye'nin “vergi adaletini sağlamak için vergisiz alan bırakmayacağını” belirtti.

İle ilgili: Türkiye'de Kripto Para Hukuku Yaklaşıyor: Beş Önemli Nokta

Kripto işlemlerini vergilendirmeyi amaçlayan yasanın Meclis'ten geçmesi ve %0,03 oranında yeni bir işlem vergisi getirmesi bekleniyor.

Ancak, işlem vergisini uygulamaya yönelik önceki girişimler ciddi tepkilerle karşılaştı. Bugün de benzer durumları görmek mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir