Uzman uyarıyor: Çocukları kalın giydirmek tehlikeli olabilir

genişletmek

KAYNAKİHA

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Nur Köprülü Çelikkaya, yenidoğan bebeklerin aşırı giydirilmesi konusunda önemli uyarılarda bulundu.

“Ani bebek ölümü sendromu gelişebilir”

Uzman, çocukları kalın giydirmenin risklerine dikkat çekiyor. Çelikkaya, “Çocukların vücut ısısı yetişkinlere göre daha hızlı değişebiliyor. Bu nedenle çocukların aşırı ısınmasına neden olabiliyor, bu da sıcak çarpması gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Ayrıca bebeklerin aşırı giydirilmesi ani bebek ölümlerine de yol açabiliyor. sendromu (SIDS) “Ani bebek ölümü sendromu olarak da bilinen ani bebek ölümü sendromu riskini artırabilir. Aşırı sıcaklarda uyumak da ABÖS riskini artırabiliyor” dedi.

“Hareket özgürlüğü verin”

Uzman, çocukların rahat ve hareketlerini kısıtlamayacak şekilde giyinmesi gerektiğini vurguluyor. Dr. Çelikkaya, “Aşırı giyim çocukların rahat hareket etmesine engel olabilir, bu da onların gelişimini olumsuz etkileyebilir. Çocukların altına ince bir body veya iç çamaşırı giydirilmesi, tek kat kıyafet ve uyku önemlidir. Çanta veya hava şartlarına uygun battaniye kullanılması gerekmektedir. Çocukların vücut ısısının kontrol edilmesi önemlidir. Soğuk eller ve ayaklar, çocuğun vücut ısısının düzenli olarak kontrol edilip, gerektiğinde kıyafetlerinin ayarlanmasına işaret edebilir. Ebeveynlerin konuyla ilgili uzmanların tavsiyelerini dikkate alması, “Çocukların sağlıklı ve rahat büyümelerine yardımcı olabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir