VanEck CEO'su Mayıs ayında Ether ETF konusunda umutsuz

Yatırım şirketi VanEck'in CEO'su, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Ether (ETH) spot borsa yatırım fonlarını (ETF'ler) Mayıs ayında onaylamasının pek mümkün olmadığını söyledi.

Jan van Eck, 9 Nisan'da CNBC'ye verdiği röportajda şirketinin spot Ethereum ETF talebinin “muhtemelen reddedileceğini” söyledi.

VanEck'in, Cathie Wood'un firması ARK Invest ile birlikte ABD'de spot Ether ETF başvurusunda bulunan ilk kurum olduğunu ve her ikisinin de sırasıyla 23 ve 24 Mayıs tarihlerinde nihai karar beklediklerini belirtti.

“Yasal süreç nedeniyle, düzenleyiciler talebiniz hakkında yorum yapacak. Bu senaryo, Bitcoin ETF'lerinden önce haftalardır sürüyordu, ancak artık Ethereum söz konusu olduğunda işler değişiyor.”

CoinShares CEO'su Jean-Marie Mognetti de aynı derecede kötümserdi ve CNBC'ye şunları söyledi: “Bu yıl onay beklemiyorum.”

Van Eck'in yorumu, ABD SEC'in spot Ether ETF'leri için beklemede olan yedi başvurudan oluşan liste üzerinde uzun süredir eylemsizliğini sürdürdüğü bir dönemde geldi.

Jan van Eck, ETH ETF'lerinden bahsediyor. Kaynak: CNBC

Bloomberg ETF kıdemli analisti Eric Balchunas da dahil olmak üzere pek çok yorumcu, ETF'nin Mayıs ayında onaylanmasının her zaman daha olası görünmemesinin ana nedeni olarak düzenleyici kurum ile potansiyel fon ihraççıları arasında devam eden “sessizliğin” önemli bir nedeni olduğuna işaret etti.

VanEck'in Ether ETF başvurusu 23 Mayıs'ta sonuçlanacak. Aralarında Grayscale, BlackRock ve Fidelity'nin de bulunduğu yedi fon ihraççısından ilk ikisi SEC'in o tarihteki duyurusunu bekliyor.

ETH ETF Başvuruları. Kaynak: Bloomberg

Balchunas, Mayıs ayına kadar Ether ETF onayına ilişkin beklentilerini %70'ten %35'e düşürdü. Analist, bekleyen onaylara ilişkin tutumunu yineledi ve Van Eck'in açıklamasını 9 Nisan tarihli bir X-post'ta doğruladı.

“Dediğimiz gibi, SEC'in başvuru belgeleri hakkında yorum yapması gerekiyor (“kritik geri bildirim”) ve bu henüz gerçekleşmedi, hatta şahsen hiçbir şey teklif etmiyorlar. Sessizlik şiddettir.”

Başka bir ETF analisti James Seyffart da benzer bir yorumda bulundu. yorumda “Sıfır yorum/katılımın kötü bir işaret olduğunu” buldu.

“Bunun olacağını bildiğimiz halde SEC'in aylarca hiçbir şey yapmaması için hiçbir neden yok” diye ekledi.

VanEck'in HODL kodu altında işlem gören spot Bitcoin ETF'si, yeni başlatılan 10 fon arasında (Grayscale hariç) beşinci en büyük fondur. Farside Investors'ın verilerine göre, Ocak ortasındaki lansmanından bu yana 461,7 milyon dolarlık bir giriş görüldü.

Bitcoin ETF'lerinin başarısı hakkında yorum yapan Van Eck, Bitcoin'i “süresi dolan bir varlık” olarak nitelendirdi ve hala bu varlığı satın almak için sıraya giren birçok yatırımcının bulunduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir