Vitalik Buterin, Ethereum Purge'un yol haritasını paylaştı

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, protokolü basitleştirmeye ve Purge olarak bilinen düğüm kaynağı yükünü azaltmaya yönelik sonraki adımları paylaştı.

Temizleme, Ethereum'un geçişinde ağın eski, gereksiz geçmişinin kaldırılmasını ve ağın zaman içinde basitleştirilmesini içeren önemli bir aşamadır.

Bu aşama, geçmiş veri depolamayı azaltmanın yanı sıra, düğüm operatörleri için sabit disk gereksinimlerini ve Ethereum protokolünün teknik borcunu da önemli ölçüde azaltır.

Ethereum Yol Haritası. Kaynak: Vitalik Buterin

Buterin, Dencun sert çatalı sırasında Ethereum Geliştirme Teklifi (EIP)-6780'in tanıtılmasının, “SELFDESTRUCT” kodunun birçok özelliğini ortadan kaldırdığını, karmaşıklığı ortadan kaldırarak ve yeni güvenlik garantileri ekleyerek protokolü basitleştirdiğini belirtti.

EIP-6780'den sonra tek bir blokta maksimum sayıda depolama yuvası (yaklaşık gaz limiti/5000) düzenlenebilmektedir. Buterin, yakın gelecekte yeni bir EIP'nin SELFDESTRUCT kodunu tamamen ortadan kaldıracağını umuyordu.

Silme, depolanan geçmiş verilerinin miktarını sınırlamak için EIP-4444 yoluyla geçmişin süresinin dolmasına olanak tanır. Sonuç olarak düğümler bir yıldan daha eski geçmiş blokları silme olanağına sahip olacak.

Geçmiş veriler yalnızca bir eşin zincir kafasıyla senkronize edilmesi gerektiğinde veya özel olarak talep edildiğinde talep edilecektir.

Bu nedenle, yeni bloklar onaylandığında, tamamen senkronize edilmiş bir düğümün 365 günden daha eski geçmiş verilere ihtiyacı olmayacak.

Buterin, EIP-4444'ün Ethereum düğümlerinin merkezileşmesini önemli ölçüde artırabileceğini söyledi.

“Potansiyel olarak, her düğüm varsayılan olarak geçmişin küçük bir yüzdesini depolasaydı, ağda depolanan herhangi bir geçmiş parçasının kabaca bugün sahip olduğumuz kadar kopyasına sahip olabilirdik.”

Ethereum kurucu ortağı ayrıca Geth'in yakın zamanda Cadı öncesi (PoW) ağlara yönelik desteği bıraktığını ve binlerce kod satırını ortadan kaldırdığını da paylaştı.

Dencun'dan sonra bloblar için 18 günlük bir depolama penceresinin düğüm veri bant genişliğini 50 gigabayta düşüreceğini ekledi.

Buterin ayrıca önceden doldurulmuş Ethereum sözleşmelerinin tasfiye edilmesi ihtiyacını da tartıştı. Ön derleme sözleşmeleri, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) tarafından uygulanamayan karmaşık kriptografi biçimlerini uygulamak için kullanılır.

Ancak son zamanlarda sözleşme fonksiyonuna olan talebin azaldığını ve “uzlaşma hatalarının ana kaynağı ve yeni EVM uygulamaları için önemli bir zorluk kaynağı” haline geldiğini söyleyen Buterin, şöyle konuştu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir