Yanıltıcı reklam ve faaliyetlerden yaklaşık 108 milyon lira para cezası

Reklam Konseyi'nin 16 Mayıs 2024'te yapılan 345'inci toplantısında 119 uygulamadan 110'unun mevzuata aykırı olduğu tespit edilerek, toplam 13 milyon 744 bin 459 lira idari para cezası ile birlikte para cezası verilmesine karar verildi. 13 milyon 744 bin 459 lira idari yaptırım uygulandı. tüketicilere yönelik yanlış ve aldatıcı reklamlar ve adil olmayan ticari uygulamalar nedeniyle askıya alma yaptırımı.

Geleneksel ve dijital medyada; Sağlık reklamlarından sosyal medya influencer reklamlarına, besin takviyesi reklamlarından indirimli satış reklamlarına kadar pek çok sektördeki reklam ve uygulamalar incelendi ve incelendi.

Sürekli indirim algısı yaratan reklamlar durduruldu

İndirimli satışlara ilişkin yapılan denetimler kapsamında; Bir firmanın çeşitli mecralarda yayınladığı ilanlarda altı aylık sürenin indirimli satış dönemi olarak kabul edildiği belirlendi. İncelemeye göre kış, ilkbahar ve yaz olmak üzere 3 mevsime karşılık gelen ve sürekli değişen ürünleri kapsayan “sezon indirimi” başlıklı bir kampanyanın yürütülmesi, tüketicilerde indirime konu olan ürün kapsamı/kategori/kampanya gibi konularda belirsizliğe neden olacak. satışlar ve sürekli indirimler ve indirimlerle sonuçlanacaktır. Bu reklamların kampanya yürütüldüğü algısını oluşturacağı için durdurulmasına karar verildi.

“Anne tarifi” ibaresine uzaklaştırma cezası

Hızlı tüketilen ürünlerin tanıtımında “annelerin hazırladığı ürünlere eşdeğer olduğunu vurgulayan” ibarelerinin kullanılmasına karşı olunmasına karar verildi.

Gıda sektörü başta olmak üzere, hassas tüketici grubuna ait hedef kitlesi çocuklar olan ürünlerin tanıtımını yaparken; “Anne tarifi”, “anne formülü”, “anne dokunuşu” gibi ifadelerle ürünlerin tanıtımını yapmak, üretim, işleme, hazırlama, paketleme ve ambalajlama gibi çeşitli üretim süreçlerine tabi tutulan ürünlerin anneler tarafından hazırlanan ürünlerle eşdeğer olduğunu vurgulamak, ev koşullarında herhangi bir işlem gerektirir. Herhangi bir yönteme tabi tutulmadan hazırlanan ve dolayısıyla çocukların rahatlıkla tüketebileceği bir gıda ürünü olduğu izlenimi yarattığı için uzaklaştırma yaptırımı uygulanmasına karar verildi. bu nedenle tüketicileri yanıltıcı nitelikte ve ilgili mevzuata aykırıdır.

Reklam Kurumu, yılın ilk beş ayında toplam 756 uygulamayı değerlendirdi. Durdurma yaptırımının yanı sıra yanıltıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu değerlendirilen 664 uygulamaya toplam 107 milyon 883 bin 569 lira idari para cezası uygulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir