İrlanda: İsrail'in Refah'ta devam eden saldırıları Uluslararası Adalet Divanı'nın kararının açık bir ihlalidir

İrlanda Başbakanı Simon Harris, İsrail'in Refah'ta devam eden saldırılarına ilişkin İrlanda'nın Wicklow bölgesinde basına açıklama yaptı.

İrlanda Başbakanı, İsrail'in Refah'taki saldırılarının kınanması gerektiğini belirterek, saldırıların bölgede insani bir felaket açısından durumu daha da kötüleştireceğini değerlendirdi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını derhal durdurmasını emreden Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) kararına da değinen Harris, “Bu saldırılar, uluslararası bir mahkemenin dün aldığı kararın açık bir ihlalidir.” dedi.

Harris, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Refah'a yönelik saldırılardan derhal vazgeçmesi ve Uluslararası Adalet Divanı'nın kararına uyması gerektiğini vurgulayarak, “Netanyahu'nun bu kararı (Uluslararası Adalet Divanı kararı) göz ardı etme konusundaki ısrarı ciddi bir endişe kaynağıdır.” Dedi.

“İsrail büyükelçimizin maruz kaldığı muamele kesinlikle kabul edilemez.”

İrlanda'nın, Norveç ve İspanya ile birlikte Filistin devletini tanıma kararı aldığını anımsatan Harris, şöyle konuştu: “Biz bunu iki devletli çözüm umudunu ve hedefini canlı tutmak için yaptık, diğerleri ise bombalayarak bize bunu unutturmaya çalışıyor. sonunda bitti.” dedi.

İrlanda'nın Tel Aviv Büyükelçisi Sonya McGuinness'in, ülkesinin Filistin devletini tanıma kararı nedeniyle İsrail Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasına değinen Başbakan Harris, şunları söyledi:


“İsrail büyükelçimizin bu hafta maruz kaldığı muamele kesinlikle kabul edilemez. Büyükelçilerin kameralar önünde teşhir edilmesi ve videoya çekilmesi normal bir diplomatik uygulama değildir. Dünyadaki büyükelçilerimize asla böyle davranılmayacağını” ifade etti. Bu kesinlikle kabul edilemez ve bunu İsrail hükümetine mümkün olan en güçlü ve en uygun şekilde ilettik.”

İspanya, Norveç ve İrlanda, 28 Mayıs'ta uluslararası hukuk ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları uyarınca Filistin'i 1967 sınırlarıyla tanıyacaklarını açıklamıştı.

Bu kararın ardından İsrailli yetkililer, bu üç ülkenin büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak, büyükelçilerden 7 Ekim'de çekildiği iddia edilen bazı görüntüleri izleyip kaydetmelerini istedi.

İsrail'in Gazze'deki katliamı

İsrail ordusu, 7 Mayıs'ta Refah'ın doğusuna kara saldırısı düzenleyerek Mısır sınır kapısı Refah'ın Filistinli kısmının kontrolünü ele geçirdi.

İsrail ordusunun işgal ettiği bölge aynı zamanda Gazze'ye insani yardımların girişinde ana geçiş noktası olan ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin 'yurt dışına' çıkmak için kullandıkları tek geçiş noktası olan Mısır sınırındaki Refah sınırını da içeriyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15.103'ü çocuk ve 9.849'u kadın olmak üzere 35.903 Filistinli öldürüldü, 80.420 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da yok ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir