Romanya, Avrupa'da “modüler nükleer santral” sistemlerini kullanan ilk ülke olacak.

Romanya, ABD'nin mali ve teknik desteğiyle Avrupa'da modüler nükleer santral sistemlerini kullanan ilk ülke olacak. Aynı teknolojinin yakın gelecekte Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya'da da kullanılması bekleniyor.

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında en küçük ekonomilerden birine sahip olan Romanya, başlatılan “Phoenix Projesi” kapsamında “eski kıtada” küçük modüler nükleer reaktör (SMR) teknolojisiyle donatılan ilk ülke olacak. Amerika Birleşik Devletleri ile.

Bu gelişmeyle Bükreş yönetimi, Rusya-Ukrayna savaşının ardından Avrupa'da ortaya çıkan enerji krizine çözüm ararken, Romanya da ülkeler arasında “en temiz ve güvenli nükleer enerji sistemine” sahip olarak önemli bir adım atmış olacak. 'AB. .

Son yıllarda Avrupa'da ve dünyada artan enerji krizi ve yüksek fiyatlar nedeniyle birçok ülke, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji başta olmak üzere farklı sistemlere yatırım yapmayı tercih etti. Bu ülkelerden biri de AB'nin en fakir ülkelerinden biri olan Romanya'ydı.

John Kerry'nin Romanya ziyareti

Washington ve Bükreş yönetimleri arasında varılan anlaşma uyarınca Romanya'ya gelen Amerika İklim Özel Başkanı John Kerry, Bükreş Politeknik Üniversitesi'ni ziyaret etti. Eski ABD Dışişleri Bakanı Kerry, SMR sistemlerine ilişkin sismik tatbikata katılırken, yakın gelecekte bölgeye daha fazla modüler nükleer santral kurulacağını söyledi.

Phoenix Projesi, yakın gelecekte ülkedeki kömür ve diğer fosil yakıtlarla çalışan eski enerji santrallerini kapatmayı planlıyor. Romanya, başkent Bükreş'in kuzeyindeki Doicesti bölgesinde inşa edilecek yeni teknolojiye sahip yeni modüler nükleer enerji santrali için 254 milyon avroluk mali destek aldı.

Phoenix projesi kapsamında yaklaşık 2000 kişiye istihdam sağlayacak toplam 6 nükleer modül inşa edilecek. Yeni nesil santral sayesinde yılda 4 milyon ton karbondioksitin atmosfere salınımının önüne geçilecek.

“En yeni, en güvenli ve en temiz nükleer teknoloji”

Sıradan nükleer reaktörlerden çok daha küçük olan ve fabrikada üretilip daha sonra prefabrik olarak monte edilebilen SMR'ler, çok düşük miktarda karbondioksit gazı salmasına rağmen büyük miktarlarda elektrik üretebiliyor.

Boyutlarının küçük olması nedeniyle daha ucuz, daha az işçi çalıştıran ve daha güvenli sistemlere sahip olan SMR'ler, normal reaktörler için yeterli alanın bulunmadığı yerlere kurulabilmektedir.

Halen gelişen bir teknoloji olan SMR'ler ağırlıklı olarak pilot projelerde kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda Avrupa'da ve dünyada ortaya çıkan enerji krizi nedeniyle kıta genelinde nükleer enerjiye ilgi yeniden arttı.

Bu yılın başlarında Romanya hükümeti SMR'leri “en yeni, en güvenli ve en temiz nükleer teknoloji” olarak tanımladı.

Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya ve Romanya ABD'den mali destek alacak

John Kerry, Phoenix projesi çerçevesinde ABD'nin desteğiyle Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya'nın yanı sıra Romanya'da da modüler nükleer santraller inşa edileceğini vurguladı.

Kerry, “ABD, SMR teknolojisi için bu ülkelere mali ve teknik destek sağlayacak. Dünya ve insanlık için kritik bir süreçten geçiyoruz. İklim değişikliğinin ve çevre kirliliğinin ekosistem üzerindeki olumsuz etkilerini hepimiz görüyoruz. Ancak şu anda bu konulara yeterince önem vermiyorlar. “Romanya'da pek çok gencin bu alanlarda eğitim aldığını görüyorum. Bu sevindirici bir gelişme.” dedi.

Bükreş Politeknik Üniversitesi rektörü Mihnea Costoiu, ABD'nin desteği ve ortaklığının üniversitelerini bu projenin merkezine konumlandırdığını belirterek, şunları söyledi: “Gelecekte bu nükleer santralde çalışan herkese bir diploma verilecek. Üniversitemizde eğitime 2030 yılına kadar 20 bin kişinin istihdam edilmesini bekliyoruz. Amerika'dan sonra Romanya bu alanda yer alacak.” “Üniversitemizin 50 yılı aşkın süredir nükleer enerji alanında öğrencilerine eğitim verdiği teknolojiyi kullanan ikinci ülke, Avrupa’da ise ilk olacak.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir